Yatırımcılar Fed’in faiz artırımını reddetti


Tanınmış işadamları ve ekonomistler, Fed’in faiz oranlarını artırma politikasını eleştirdiler. Birçok iş adamı, faiz oranları yükselmeye devam ederse, gelecekte dünyayı ekonomik bir durgunluğun beklediğini savundu.

Fed, art arda beşinci ay için faiz oranlarını artırmaya devam ederken, birçok iş adamı ve ekonomist Kasım ayında 50 baz puanlık bir artış bekliyor.

Yatırım firması Starwood Capital Group’un CEO’su Barry Sternlicht, kısa süre önce CNBC’nin Squawk Box programında yer aldı.

İşadamı Sternlicht, Fed’in faiz artırım politikası değişmezse bunun ekonominin çöküşüne yol açacağını söyledi. Sternlicht, Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu kontrol etmek için uygun şekilde hareket ettiğini ve ilerlemenin en iyi yolunun “sadece bekleyip görmek” olduğunu da sözlerine ekledi.

Sternlicht, faiz artırımlarının hisse senetleri ve tahvilleri hemen etkileyeceğini, ancak ekonomi üzerindeki beklenen etkinin erteleneceğini savundu. Ayrıca düşen ev değerlerinin ekonomik bir durgunluğun işareti olduğunu söyledi. FED’in enflasyonun nedenlerini yanlış anladığını ifade ederek, yükselen enerji ve emtia fiyatlarının neden olmadığını söyledi. Enflasyonun nedeni, hükümetlerin pandemi sonrası ekonomiyi düzeltmeye yönelik büyük teşvik paketleriydi.

Ağustos ayında enflasyon oranı bir önceki döneme göre yüzde 2 olan beklentilerin oldukça üzerinde yüzde 8,3 olarak açıklandı.

Barry Sternlicht’in yanı sıra birçok yatırımcı gelecekte daha kötü ekonomik günlerin geleceğine inanıyor.

Yatırımcı Carl Icahn, geçen Mart ayındaki yüksek enflasyonu gerekçe göstererek ekonomik bir durgunluğun ufukta olduğunu söyledi.

Durgunluk, 2008 mali krizinden daha fazla zarar verecek.

DoubleLine Capital’in kurucusu Jeffrey Gundlach, yavaşlayan ekonomi göz önüne alındığında Fed’in faiz artırımlarına geri dönmesi gerektiğini düşünüyor.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, yüksek faiz oranlarının küresel ekonomik toparlanmayı engelleyebileceğini ve küresel bir durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı genel sekreteri Rebeca Grynspan, olası bir resesyonun 2008 mali krizinden bile daha kötü zarar verebileceğini söyledi.

Pennsylvania Üniversitesi Wharton School finans profesörü Jeremy Siegel, Fed’in enflasyon yükselmeye başlamadan önce para politikasını sıkılaştırmayarak bir fırsatı kaçırdığını söyledi.