Türkiye oyun yatırımlarında Avrupa’da birinci


Türkiye’de yılın ilk yarısında toplam 1,4 milyar dolar yatırım yapılırken, bunun dörtte biri oyun sektörüne gitti. Türk oyun sektörü 2021 yılında 266 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yılın ilk yarısında 333 milyon dolar yatırım alarak geçen yılın 6 aylık toplamını aştı. Bu, oyun yatırımları için Avrupa’da bir ilk oldu.

Yılın ilk 6 ayında yapılan 1,4 milyar dolarlık yatırımın dörtte biri oyun sektörüne gitti. Geçen yılın toplamını 6 ayda geride bırakan sektör, yatırımlarda Avrupa’da birinci oldu. Türkiye’nin ardından 158 milyon dolarla İngiltere ikinci, 60 milyon dolarla Norveç üçüncü sırada yer aldı. Oyun sektöründeki yüksek meblağda 3 girişimin etkisi büyük. Bunlar Dream Games (255 milyon dolar), Spyke Games (55 milyon dolar) ve Angelic (10 milyon dolar).

HER GÜN YENİ BİR YATIRIM

Dünya gazetesinin haberine göre, 2022’nin ilk yarısında 160 Türk girişimine yatırım yapıldı. Örneğin her gün yeni bir şirkete yatırım yapılmaktadır. Finans sektörü 20 holding ile ilk sırada yer alıyor. Ardından, her biri 12 holdinge sahip oyun endüstrisi geldi. Yatırım sayısı açısından ilk sırada yer alan finansal girişimler, ortalama 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Oyun endüstrisinde başlangıç ​​başına ortalama yatırım 28 milyon dolardı. Sonuç olarak, oyun sektöründeki yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörlerindeki toplam yatırımların 4 katını aştı. Ancak, yatırım sayısı bir önceki yılın gerisinde kaldı.

200 MİLYAR ABD Doları FIRLATILMASI BEKLENİYOR

Geçen yıl Türkiye oyun pazarının büyüklüğü 1,2 milyar dolara, dijital oyuncu sayısı ise 42 milyona ulaştı. Pandemi sürecinde ivme kazanan alanlardan biri olan oyun pazarının küresel büyüklüğü 2021 yılında 176 milyar dolara ulaştı. Bunun 90 milyar doları mobil oyunlardan geliyor. Rusya ve Ukrayna pazarlarının olumsuz etkisini ortadan kaldırmayı başarırsak, oyun pazarının büyüklüğünün bu yıl sonuna kadar 200 milyar doları aşması bekleniyor. Newzoo tarafından yayınlanan verilere göre, küresel oyuncu sayısı yıl sonuna kadar 3.09 milyara ulaşacak.

MOBİL OYUNLAR İÇİN ALIŞVERİŞ YÜKSELİYOR

Haberde yer alan verilere göre, tüm platformlarda oyun alımları Haziran ayında hem aya göre hem de geçen aya göre önemli ölçüde arttı. Bu, Mayıs ayına göre yüzde 12, Haziran 2021’e göre yüzde 27 artış oldu. Oyun alımlarında en büyük artışın mobil kategoride olduğu belirtilirken, PC ve konsol oyunları alımlarında da diğer aylara göre artış yaşandı. PC oyunlarının satışlarındaki artış Nisan’da yüzde 26, Mayıs’ta yüzde 24 ve Haziran’da yüzde 23 oldu. Konsol oyun satışları 3 ay boyunca yüzde 14’te kalırken, mobil oyun satışları Nisan’da yüzde 60, Mayıs’ta yüzde 62 ve Haziran’da yüzde 63 arttı.