SON DAKİKA HABERLERİ: Fed Başkanı Powell’ın faiz açıklaması


FED Başkanı Powell, Eylül toplantısında faiz artırımı kararının tamamen Temmuz toplantısından sonra gelen verilere bağlı olacağını söyledi.

Flaş Haber!

Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, 1978’den beri Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Powell’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Eylül toplantısında faiz artırımı kararı tamamen Temmuz toplantısından sonra gelen verilere bağlı olacak. Fiyat istikrarının yeniden sağlanması biraz zaman alacaktır.

İşgücü piyasalarında bir miktar ılımlılık olacak ve hanelerin zarar görmesi muhtemel

Temmuz ayı enflasyon okumalarını memnuniyetle karşıladık, ancak ihtiyacımız olan şey enflasyonun düştüğüne dair güven. Enflasyon ne kadar uzun süre yüksek kalırsa, kemikleşme olasılığı o kadar artar. Merkez bankalarının temel görevi enflasyonu düşürmektir. Uzun vadeli enflasyon beklentileri iyi sabitlenmiş görünüyor.”

Yatırımcılar, Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırma olasılığının yüzde 60 olduğunu söylüyor.

Covid-19 salgınının tedarik zincirini bozmasıyla ortaya çıkan ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın emtia fiyatlarını yukarı çekmesiyle hızlanan enflasyon, ABD’de önemli bir sorun haline geldi ve Fed’in fiyat istikrarı garantisi araması yönündeki baskısını artırdı.

Ülkede yıllık enflasyon Haziran’da yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkarken, Temmuz’da yüzde 8,5 ile beklentilerin altında yükseldi.

Geçen yılın son çeyreğinde artan enflasyonla birlikte politika tonu değişmeye başlayan Fed, Mart ayından bu yana toplam 225 baz puan faiz artırdı.