Dünya Bankası’ndan iklim için rekor kaynak


Dünya Bankası Grubu, ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesine yardımcı olmak için 2022 mali yılında 31.7 milyar dolarlık rekor bir taahhütte bulundu.

Bankadan yapılan açıklamada, grubun ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltmalarına ve iklim değişikliğinin artan etkilerine uyum sağlamalarına yardımcı olmaya odaklandığı belirtildi.

Açıklamada, 1 Temmuz 2021’de başlayıp 30 Haziran’da sona eren 2022 mali yılında, Dünya Bankası Grubu’nun ülkelerin iklim değişikliği yardımı ile mücadele etmesine yardımcı olmak için rekor düzeyde 31.7 milyar dolarlık fon sağladığı bildirildi.

2021 mali yılında iklim finansmanına ayrılan kaynakların 26,6 milyar dolar olduğuna dikkat çeken şirket, 2022 mali yılında bir önceki mali yıla göre yüzde 19’luk bir artış olduğunu kaydetti.

Açıklamada, Dünya Bankası Grubu’nun gelişmekte olan ülkelerde iklim eyleminin en büyük çok taraflı finansörü olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, iklim finansmanının grubun toplam finansmanının yüzde 36’sına ulaştığı ve bunun Dünya Bankası Grubu’nun 2021-2025 İklim Eylem Planı’nın iklim eylemini desteklemek için finansmanın yüzde 35’ini sağlama hedefini aştığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Başkanı David Malpass, sera gazı emisyonlarını azaltan, dayanıklılığı artıran ve özel sektörü güçlendiren etkin ve geliştirilebilir projelerin finansmanına yönelik çözümler sunmaya devam edeceklerini söyledi.