Doğanın Restorasyonu Yasası


Kabul edilirse, Avrupa Komisyonu’na gidecek olan yeni yasa, bozulmuş ekosistemleri restore etmek için 100 milyar Euro’luk bir plan uygulayacak.

Ormanlar ve doğal yaşam, iklim değişikliğiyle mücadelede insanın elindeki en büyük güçtür. Soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, yiyeceğimizi ormanlardan alırız. Yaklaşık 1,6 milyar insan ormanlardan yaşıyor. Öte yandan ormanlar kara canlılarının yüzde 80’inin yaşam alanını oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre ormanlar, 2050 yılına kadar atmosfere salınması öngörülen tüm karbondioksit emisyonlarının onda birini emme potansiyeline sahip. Ancak her yıl 10 milyardan fazla ağaç yok oluyor.

Avrupa Çevre Ajansı’na göre, tüm çabalara rağmen Avrupa Birliği’ndeki “korunan” habitatların yüzde 81’i kötü durumda. Avrupa Komisyonu’na Haziran ayı sonunda sunulan yeni “Doğa Restorasyonu Yasası”, bu eğilimi tersine çevirmek için 100 milyar dolarlık bir fonu harekete geçirmeyi amaçlıyor. Yeni yasa tasarısı, doğrudan Avrupa’nın yaşam alanını restore etmeyi amaçlayan ilk yasadır.

HER 1 EURO 38 EURO KAZANIR

Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre doğaya harcanan her bir avronun ekonomik değeri 8 ila 8 avro arasında değişiyor. Bu nedenle yeni yasa sulak alanları, nehirleri, ormanları ve deniz ekosistemlerini daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlıyor. İlk hedef 2030 yılına kadar AB topraklarındaki ekosistemlerin yüzde 20’sini eski haline getirmek. Yasa ayrıca nehirlerin önündeki engelleri kaldırmayı ve 2030 yılına kadar 25.000 km’lik nehrin serbest akışını sağlamayı ve tozlayıcı nüfusun ölmesini önlemeyi amaçlıyor. Kilo verin. Tarlakuş ve kelebek popülasyonunun artırılması da yasa kapsamına alındı.

KİMYASAL İLAÇ KULLANIMI AZALTILACAK

Yasa ayrıca tarımda kimyasalların kullanımını azaltmayı da planlıyor. Kimyasal ilaç kullanımı biyoçeşitliliği ve dolayısıyla gıda güvenliğini tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Onaylanması halinde teklif, 2030 yılına kadar tarımsal ilaçlama kimyasallarını yüzde 50 oranında azaltacak.