Almanya enerji krizi nedeniyle planladığından daha fazla borçlu


Almanya’daki enerji krizi nedeniyle, federal hükümetin yılın dördüncü çeyreğinde başlangıçta planlanandan 22,5 milyar avro daha fazla kredi alacağı belirtildi.

Federal borçlanma ve borç yönetiminden sorumlu Alman Finans Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Ekim-Aralık dönemi için federal borçlanma hedefinin 106,5 milyar Euro’ya yükseltildiği belirtildi. Bu, yılın dördüncü çeyreğinde devletin başlangıçta planlanandan 22,5 milyar avro daha fazla kredi alacağı anlamına geliyor.

Açıklamada, “Borçlanmadaki artış, federal hükümetin enerji kriziyle başa çıkmak için aldığı önlemlerden kaynaklanıyor” dedi. söylendi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Moskova’nın Nord Stream 1 gaz boru hattından gaz akışını durdurma kararının yol açtığı bir enerji kriziyle karşı karşıya.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti bu kış endüstri çarklarını döndürmeye, ışıkları yakmaya ve evleri sıcak tutmaya çalışıyor.

Ekonomistlere göre, Alman ekonomisi enerji krizi nedeniyle önümüzdeki aylarda bir takım zorluklarla karşı karşıya. Yüksek enerji fiyatları, tüketiciler için satın alma gücü kaybına yol açmakta ve birçok şirket için üretimi kârsız hale getirmektedir.