Zelenskyy: Rusya, Avrupa’ya enerji saldırısı hazırlıyor


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Gazprom’un bir “sızıntı” nedeniyle Kuzey Akım 1’den Avrupa’ya gaz tedarikini tamamen durdurmasının ardından bir açıklama yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Gazprom’un arzı durdurma kararını değerlendirdiği konuşmasında, Rusya’nın bu kış her Avrupalının normal hayatını yok etmeye çalışacağını söyledi.

“Rusya şu anda Avrupa üzerindeki enerji baskısını daha da artırmaya çalışıyor. Nord Stream boru hattından gaz pompalaması tamamen durdu. Bunu neden yapıyorlar? Rusya her Avrupalının normal hayatını yok etmek istiyor. Zelensky, “tüm Avrupa’yı, her devleti” zayıflatmak ve sindirmek istediğini söyledi. Rusya bunu konvansiyonel silahların gücüyle yapamıyorsa, enerji silahlarının gücüyle yapacaktır. Füzelerle saldıramadığı yerde, yoksulluk ve siyasi kaosla saldırmaya çalışır. Bu kış Rusya, tüm Avrupa’ya bir enerji saldırısına hazırlanıyor.”

Zelenskyy: Rusya Avrupa'ya enerji saldırısına hazırlanıyor - 1 Mayıs

GAZPROM KAPALI VANALAR

Rus enerji devi Gazprom, 3 gündür bakımda olan Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattındaki teknik arıza nedeniyle Avrupa’ya gaz akışını süresiz olarak askıya aldığını duyurdu.

Gazprom, Rusya’dan nakit akışını engellemek için Rus petrolüne tavan fiyat uygulama kararının ardından G7 maliye bakanları toplantısında vanaları kapattı.