Zelenski: Enerji piyasasında yapay fiyatlar var


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya’nın ekonomik “terör” uyguladığını söyledi. Zelenski, “Gazprom gibi şirketler fiyat krizi yaratıyor. Enerji piyasasında yapay fiyatlama var. Avrupa’yı korkutmak istiyorlar.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, Norveç’in Stavanger kentinde düzenlenen ONS 2022 Uluslararası Enerji Konferansı’na video konferans yoluyla katılarak piyasalardaki olayları değerlendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğine ve Avrupa’nın bağımsızlığına karşı bir savaş başlattığını vurgulayan Zelensky, “Enerji fiyatları keskin bir şekilde yükseldi. Kış geldiğinde daha da yükselebilirler. Bir de nükleer tehlike var. Yapmalıyız.” Çernobil felaketini hatırla ve dikkatli ol.”

Zelensky, Rusya’nın ekonomik “terör” yaptığını söyledi: “Gazprom gibi şirketler fiyat krizi yaratıyor. Enerji piyasasında yapay fiyatlama var. Avrupa’yı korkutmak istiyorlar. Rusya, sınırda teslim etmediği veya Avrupa’ya teslim etmediği gazı her gün yakıyor. Tıpkı insanlarımızı yaktıkları gibi.” Yanıyorlar. Her gün milyonlarca Euro yanıyor. İyi hesaplanmış bir durumla karşı karşıyayız. Önce sorun yaratırlar, sonra çözüm sunmaya çalışırlar. “

Rusya’nın nükleer enerjide yeni tehlikeler yarattığına dikkat çeken Zelensky, “Rosatom’a yaptırım uygulanmalı. Nükleer şantaj var. Ayrıca Rusya vatandaşının tatil ve alışveriş için Avrupa ülkeleri için vize alması normal değildir. Bazı Avrupa şirketleri Rusya’da. Piyasadan çıkıp çıkmama konusunda çekincelerinin olması normal değil” dedi.

İstanbul'da imzalanan anlaşmaya göre Ukrayna limanlarından bugüne kadar 1 milyon 43 bin 286 ton tahıl sevk edildi.
İstanbul’da imzalanan anlaşmaya göre Ukrayna limanlarından bugüne kadar 1 milyon 43 bin 286 ton tahıl sevk edildi.

“PETROL DEĞİL ENERJİ ÇAĞINDAYIZ”

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ise enerji geçişinde ve enerji piyasasında güvenin çok önemli olduğunu ve bu yılki konferansın sloganının “güven” olduğunu vurguladı.

Store, enerji piyasalarının çok baskı altında olduğunun altını çizerek, “Avrupa’nın parçalanmasını bekliyorlar. Hata yapmamalıyız. Hükümetimiz, çözümün izolasyon değil işbirliği olduğunu kabul ediyor.

Norveç’in Avrupa için güvenilir bir enerji ortağı olmaya devam edeceğini vurgulayan Store, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Firmalarımız maksimum kapasitede üretim yapıyor. Enerji geçişinde önemli bir rol oynamak istiyoruz. Karbon salınımı konusundaki çalışmalarımızı artıracağız. Hidrojen kullanımına tamamen bağlıyız. Norveç açık deniz rüzgarından yenilenebilir enerji üretmeyi taahhüt etti Petrol çağında değiliz, enerji çağındayız. Şimdi güneşimiz, rüzgarımız var ve hidrojene gidiyoruz.”

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da elektrikli araçlardaki gelişmelerin ve bu araçlara verilen desteğin cesaret verici olduğunu söyledi.

Musk, medeniyetin devam etmesi için petrol ve gaz üretiminin devam etmesi ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.