Zafer Ultra Maratonu, Büyük Taarruz’un izinden gidiyor


Nef Vakfı tarafından bu yıl ilki düzenlenen ve Büyük Taarruz Rotası’ndan sonra dünyanın en zorlu ve anlamlı maratonlarından biri olan Zafer Ultra Maratonu’nun üçüncü günü başarıyla tamamlandı.

Bir milletin yeniden doğduğu Büyük Taarruz’un 100. yılı anısına Afyon Kocatepe Anıtı’nda başlayan maratonun üçüncü gününde sporcular, maraton yarı yarıya 55 kilometre koştu. Afyon Yıldırım Kemal Şehitliği’nden başlayan maratonun üçüncü gününde koşucular, maratonun Kütahya-Dumlupınar etabını koşma şansını yaşadı.

Hedef, 7,5 kilometrelik güzergahta halkı da içine alan Afyon Kocatepe Anıtı’ndaki koşuyla başlayan, Atatürk ve yoldaşlarının yolunda yüzyıllarca koşan Zafer Ultra Maratonu’nu gelenekselleştirmek. Yıldırım Kemal Şehitliği’nde başlayan sporcular, Zafer Ultra Maratonu’nun üçüncü gününde Dumlupınar Şehitliği’nde sona erdi. Sporcular ilk gün 70 kilometre, ikinci gün 65 kilometre ve üçüncü gün 55 kilometre koştu. Toplam 6 gün süren maraton, 295 kilometrelik koşu mesafesini kapsıyor.

30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtı’ndan başlayan Zafer Ultra Maratonu, Manisa-Salihli, Turgutlu ve İzmir-İnciraltı güzergahlarında devam edecek ve 4 Eylül’de İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek. Saat 17.00’de sona erecek olan maratonun sonunda Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile hazır bulunarak sporculara madalyalarını takdim edecek.

Şehit ve gazi çocuklarına sanal koşu ile destek kampanyası

Büyük Taarruz ruhunu Türkiye’ye yayacak etkinlikler dizisinin bir parçası olarak Zafer Sanal Koşusu da planlandı. Amaç, konumları ne olursa olsun, mümkün olduğu kadar çok insanın ortak davanın bir parçası haline gelmesidir. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından kayıt yaptırarak, şehrinizde koşarak veya yürüyerek desteklediğiniz sanal koşudan elde edilecek gelir, şehit ve gazi çocuklarının eğitimine destek olmak amacıyla bağışlanacak.

Nef Vakfı, 2016 yılından bu yana düzenli olarak şehit ve gazi çocuklarına Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla sivil ya da resmi statülerine bakılmaksızın sağladığı hibelerle destek oluyor. Zafer Ultra Maratonu’nun da katkılarıyla desteklenen çocuk sayısının artırılması hedefleniyor.