Yükselmeye devam edecek mi?


Altın, art arda dört haftayı kazançlarla kapattı. Bir ons altın, yaklaşık bir yılın en uzun haftalık kazancının ardından 1.800 doları gördü. Gram altın da 1.355 liraya yükselerek yılbaşından bugüne kazanma oranını yüzde 30’a getirdi. Altın fiyatının yönünü ne belirler, yükseliş devam edecek mi?

Bir ons altın, 1,680 dolar seviyesine ulaştığı 21 Temmuz’dan bu yana yaklaşık yüzde 7 arttı.

BeslediFaiz artışlarının daha yavaş bir hızda devam edeceği, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım sürecine girdiği ve euro/dolar paritesinin 1 civarında dengelendiği beklentisi altını destekliyor.

21 Eylül’deki ABD Federal Rezerv faiz oranı kararının, son zamanlarda 1.800 doları kırmayı test eden ons altındaki hareket yönünü belirlemesi bekleniyor.

FED KARARI YÖNÜ BELİRLER

Altın ve para piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Fed toplantısında 75 baz puan mı yoksa 100 baz puan mı olacak? Powell’ın önerisi 50 baz puan olabileceği yönünde. Bu nedenle 1775-1800 dolar seviyelerinde dalgalanıyor ama Ağustos verileri geldiğinde tekrar fiyatlanacak” dedi.

KAPALI ÇARŞI’DA DÜŞÜK SATICILAR ALICILAR DA DİKKATLİ OLSUN

Gramgold ise Aralık 2021’de 1,62 liraya yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra sert bir düşüş yaşadı.

Yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla arttı.

Yıldırımtürk, “İçeride dolara ve TL’ye daha fazla önem veriyoruz. Bu çarpan etkisiyle altının bu günlerde 1036-1050 TL arasında olduğunu görüyoruz. Kapalıçarşı’da satışların az ve hatta gerektiği kadar olduğu pazarda da alımların kısıtlı olduğunu görüyoruz” dedi.