Yönetmelik değişti: Otobüs yolculuğu için uçak modeli


Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeye göre; Şehirlerarası otobüsle seyahat ederken, emniyet kemeri uyarısı uçaktakiyle aynıdır.

Uçaklarda olduğu gibi, otobüs firmaları da yolcuları hareket etmeden önce sesli veya görüntülü olarak emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirecek ve otobüs firmaları, yönetmeliğe uymayan yolculara yaptırım uygulanacaktır.

Alınan bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Karayolu Güvenliği Eylem Planı kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Karayolu Trafik Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldı.

Bu kapsamda yolcu taşıma yetki belgesi alanların seyahat başlamadan önce araçta emniyet kemerlerini takma zorunluluğu konusunda yolculara sesli veya görüntülü bilgi vermeleri zorunlu hale getirildi. Uçaklarda kullanılan prosedüre benzer bir model ile can güvenliğinin korunması amaçlanıyor.

ŞİRKET VE YOLCU İÇİN CEZA

Bakanlık, söz konusu bilgilerin içeriği hakkında ek düzenlemeler yapabilir. Bu kurala uymayanlar 5 uyarı alacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesine göre emniyet kemeri takmamaya karar veren yolculara idari yaptırım uygulanacaktır.

Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmaları zorunludur.

HAYAT KAYBI YÜZDE 45 ORANINDA AZALTIN

Emniyet kemeri çarpmanın şiddetini azaltır ve vücut üzerindeki etkiyi kademeli olarak azaltır. Çarpmanın oluşturduğu kuvveti vücuda eşit olarak dağıtarak ciddi yaralanma riskini azaltır. Bir kaza durumunda yolcuların koltuklarından veya araçtan dışarı fırlamasını engeller. Küçük kazalarda ciddi yaralanmaları büyük ölçüde önler. Kaza anında baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların darbe almasını engeller. Araçlarda emniyet kemeri kullanmak ölüm riskini yüzde 45, ciddi yaralanma riskini yüzde 60 azaltıyor.

Darbe veya ani manevralar sırasında oluşan kinetik enerji ile vücudun öne ve yana savrulmasını engeller. Bir kazada, yolcuların emniyet kemerlerini takmamaları durumunda ciddi yaralanma riskinin olduğu ve emniyet kemerlerini takmış olsalar bile diğer yolcuların yaralanabileceği unutulmamalıdır.

Anons veya görsel uyarıya rağmen emniyet kemeri takmayan yolculara para cezası uygulanacak. Sesli ve görsel uyarıların kullanılmasıyla birlikte emniyet kemeri kontrollerinin güçlendirileceği belirtiliyor.