Yönetici borçları nasıl tasfiye edilir? Hangi borçlar silinir? Af ne zaman verilir?Yönetici borçları nasıl tasfiye edilir?  Hangi borçlar silinir?  Af ne zaman verilir?

Devlet, vatandaşların yaklaşık 30 milyar TL tutarındaki icra borçlarını devralıyor ve tasfiye ediyor. 6 milyon kişinin borcunun 2 bin lirası devlet tarafından ödeniyor. Peki icra borcu nasıl kapatılır, nereye başvurulur, hangi borç kapatılır?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması planlanan kararname, 6 milyona yakın vatandaşın idamında 30 milyar liralık borcunu tasfiye edecek. Devlet ayrıca elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi temel ihtiyaç maddelerinin sözleşmelerinden de borcu üstleniyor.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde de karara bağlanan dar gelirlilere yönelik yardım paketi ile icra takibine giren yaklaşık 6 milyon vatandaşın yaklaşık 30 milyar liralık borcu tasfiye edilecek.

KAÇ LİRA BORÇ ÖDENECEK?

Varılacak anlaşmaya göre 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan mahsup edilecek. Aile borcu olan işletmeler, icra için verdikleri alacaklarını gider olarak muhasebe kayıtlarına göstererek vergiden mahsup edilir. Böylece vatandaşların borçları bu ölçüde kamu maliyesinden ödenmektedir.

Paketin ikinci ayağı, varlık yönetim şirketleri tarafından takip edilen bekleyen alacaklar olacak. Devlet, varlık yönetim şirketlerine devredilen 2.500 liraya kadar olan icra takibinde bir milyona yakın vatandaşın borcunu devralıyor.

HANGİ BORÇ KAPLANIYOR?

Yeni icra yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte 2.000 liraya kadar alacaklı icra dosyaları tasfiye edilecek. Destek paketi iki aşamadan oluşmaktadır. Buna göre 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borçları icradan kesilecek. Bu amaçla ailelere borçlu olan şirketler, icra için verdikleri alacaklarını gider olarak hesaplarına gösterecek ve vergilerinden keseceklerdir. Pakette temel ihtiyaçlara karşılık gelen elektrik, su, doğalgaz ve telefon bağlantılarından kaynaklanan borçlar yer alıyor.

Devlet elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi borçları üstleniyor. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlar için yapılan sözleşmelerden doğan borcu devletin üstlenmesi bekleniyor.

Anlaşmayı ilk açıklayan Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati oldu. Nebati, Twitter hesabından iki yeni eserle ilgili açıklama yaptı: “Biz; Gençlerimiz, çiftçilerimiz, memurlarımız, esnafımız ve toplumumuzun tüm kesimleriyle her zaman yaptığımız gibi, eylemlerimizle dar gelirli vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyor ve 30 milyar liraya yaklaşan borçlarını kısa sürede kapatacağız. ” açıklamaları yapıldı.

YÖNETMELİK NE ZAMAN AÇILIR?

Adalet Bakanlığı tarafından yasa değişikliği çalışmaları başlatılmış olup, 1 Ekim’de yeni parlamento döneminin başlamasıyla birlikte düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

NEREYE BAŞVURU YAPILMALI?

2.000 liraya kadar olan borçlar için icra dosyasına başvurmaya gerek kalmadan sistemden otomatik olarak silinmesi planlanıyor.