Yerli donanım e-ticaret platformu ihracatı değerlendiriyor


Tüm dünyayı etkisi altına alan Endüstri 4.0, küresel üretim ve imalat sanayi dinamiklerini yeniden tanımlıyor. Bu süreçte birçok ülke ticaret yollarının değiştiği yeni pazar arayışlarını sürdürürken, önemli bir coğrafi ve jeopolitik konuma sahip olan Türkiye bir adım daha öne çıkıyor. Yerli donanım e-ticaret platformu ise yerli pazarın 2022 özetini açıklıyor.

Pandemi dönemi ile birlikte dünyada değişen tüketici davranışları hızla dijitalleşme trendine girdi. Bu süreç e-ticaret alanında bir seferberliğe yol açarken, diğer birçok sektör gibi donanım sektörü de dijitalleşme trendine ayak uydurarak faaliyet ağını genişletti. Jeopolitik konumu gereği farklı bölgelere mal sevk edebilen ülkemiz, dönem boyunca dünya pazarında avantaj elde etmiştir.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMIB) Ekim 2022 Değerlendirme Raporu’na göre, ülkemiz hırdavat sanayi ihracatı 2022 Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre aylık bazda %0,82 arttı. Bu dönemde Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerden biri de Almanya oldu.

Hırdavat sektörünün online pazaryeri platformu HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, sektörün Türkiye’nin toplam ihracatına katkısının giderek arttığına dikkat çekerek, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“İDDMİB’in açıkladığı rakamlar, yerel donanım sektörü oyuncularının küresel dinamikleri iyi analiz ederek bunu avantaja çevirebileceğinin kanıtı. Ayrıca pandemi sonrası değişen tüketici alışkanlıklarının, e-ticaretin yükselişinin ve sektörün dünya genelinde gelişen ve değişen alışkanlıklara ayak uydurmasının da bir göstergesi. Yerli firmaların önümüzdeki dönemde de bu kapsamda iş ağlarını genişletmeye devam ederek hizmetlerini kıtalar arası bir boyuta taşıyacaklarını ve diğer birçok alanda olduğu gibi hırdavat sektöründe de ülkemizi rekor ihracat rakamlarına ulaştıracağını öngörüyoruz. kuyu.”

HONDA SEKTÖRÜNDEKİ YERLİ ŞİRKETLER JEOPOLİTİK KONUMU KULLANIYOR

Pandemi sonrası gelişmelerle birlikte hırdavat sektöründe yeni pazarların ve ticaret yollarının oluşmasının, Türkiye’nin kilit rol üstlendiğini belirten HirdavatBulurum.com E-Ticaret Direktörü Onur Kurt, birçok ülkeyi ithalatın yönünü değiştirmeye sevk etti. bu süreçte.

Türkiye’nin altyapı yatırımları ve coğrafi konumunun gücüyle başta Avrupa olmak üzere dünyanın üretim üssü haline geleceğini anlatan Onur Kurt, “Ekonomik gelişmeler ve teknolojik gelişmeler nedeniyle iş gücüne erişim açısından avantajlı olan Türkiye Trendler Türkiye’nin jeopolitik konumunun yanı sıra maliyet avantajları da dünya çapındaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin maliyete duyarlı sektörleri Türkiye’ye çevirmesine neden olurken, bu durum uzun vadeli yapısal trendler ve stratejik yaklaşımlarla mümkün olabilecek bir arenadır. konumlandırma. Ülkemizin potansiyelini ve coğrafi avantajını doğru değerlendirerek sektördeki diğer ülkeler arasında köprü olmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

YURTİÇİ İŞLETMELER İÇİN E-TİCARET İÇİN ONLINE PAZAR PLATFORMU OLUŞTURDULAR

HırdavatBulurum.com’un kurucu ortağı Eshabil Kulaklı, hırdavat sektöründeki tüm üretici ve tüketicilerin e-ticaret yapabileceği bir pazar yeri oluşturduklarını belirterek sözlerini şu sözlerle tamamladı:

“E-ticaret platformumuzda video desteği, aynı gün kargo, kolay ödeme, anında iade garantisi gibi birçok seçeneği tüm kullanıcılara sunuyoruz. Platformumuz ile ülkemiz hırdavat sektörüne katkı sağlayan firmaların hem ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri hem de satış yapabilecekleri bir ortam oluşturacağımız için çok heyecanlıyız. Hedefimiz gelecekte daha fazla firmaya ulaşarak hırdavat sektörünün ülke ekonomisindeki payını artırmaktır.”