Yeniden doğsaydım yine oyuncu olurdum ama şimdi kas oyuncuları var, bir felaket


Uzun süredir devam eden Türk dizilerinin 204 bölümü yayınlanan Üvey Baba’daki ‘Halil Güneşli’ karakteriyle hatırlanan 83 yaşındaki oyuncu Şemsi İnkaya, “Yeniden doğsaydım yapardım” dedi. oyuncu ol yine ol. Herkes oyuncu olmaya başladı. Türkçe yok oluyor. Şimdi kaslı oyuncular var. “Bu bir felaket. Dışarı çıkıp bu şekilde soyunmam gerekiyor ama utanıyorum. Bu yaşta, her yaşta utanırım. Biz bunu yapmadık. Oynayarak bir şeyler elde ettik.

Türk sinemasının ve tiyatrosunun usta oyuncusu Şemsi İnkaya, Anka haberler Ajansından Edda Sönmez ile görüştü. İnkaya, yeni nesil oyuncuları da eleştirdi.

TEKRAR DOĞURSAN TEKRAR OYUNCU OLURUM

Doğru yaptığınızda, yani oyunculuğu kariyer yaptığınızda çok eğlenceli oluyor. Yeniden doğsaydım, aynı oyuncu olurdum. Okuyorum, konservatuar okuyorum, amatör olarak çalışıyorum, sonra profesyonel oluyorum. Geri döndüğümde ben de aynısını yapacağım. Çok keyifli bir iş, iş olarak kabul ederseniz çok onurlu bir iş.

ARTIK KAS OYUNCULARI VAR. BAŞKA BİR ŞEY, BAŞKA BİR FELAKET

Türkçe oyunculukta çok önemli, diksiyon, fonetik ve telaffuz dediğimiz şey çok önemli. Bunu sadece okulda, konservatuarda öğrenirsin. Eğer böyle dışarı çıkarsan, onları boşa harcıyorsun. Türkçe yok oluyor. Şimdi kaslı oyuncular var. Bu farklı bir konu, farklı bir felaket. Kaş-mas, kaburga çıkacak, ne falan bilmiyorum, çıkıp öyle soyunmam lazım, senden de utanırım. Bu yaştan utanıyorum, her yaştan utanıyorum. Biz bunu yapmadık. Oynayarak bir şeyler elde ettik. Oyunculuk yaparak, ödüller alarak, ustaları dinleyerek, rol çalışarak, ezberleyerek. O zamanlar sufleydi, şimdi hafızanıza kazınıyor.