Yeni S-400 alım iddiası borsayı hareketlendirdi, yalanlamalar geldi


Rusya ile S-400 anlaşması olduğu iddialarının ardından Borsa İstanbul’da faaliyetler arttı. Yaklaşık yüzde 3 değer kaybeden BİST 100, aşağıdan alımla toparlandı Savunma sanayii başkanlığı, bir Rus askeri teşkilatının iddialarını yalanladı ve süreçte yeni bir durum olmadığını söyledi.

S-400 anlaşmasıyla ilgili iddialarla birlikte Borsa İstanbul’da hareketlilik arttı.

Rusya Askeri İşbirliği Kurumu müdürü, Türkiye’ye ikinci bir S-400 hava savunma sistemi seti tedarik etmek için bir sözleşme imzalandığını söylerken, Savunma Sanayii Başkanlığı bu iddiayı yalanladı. SSB, “İlk gün varılan anlaşmaya göre süreç devam edecek” dedi. açıklama yaptı.

BIST 100’deki kayıplar, Rusya ile yaptırımlar kapsamında olduğu iddia edilen anlaşmanın gündeme getirdiği endişelerle hızlandı. BİST 100 yüzde 3’e yakın düşüşle 2.773 puana inerken, kayıp tüm endekslere sıçradı.

Bunun ardından yapılan alımlarla endeks dipten toparlandı ve tekrar pozitif bölgeye taşındı. BİST 100, yüzde 0,57 artışla 17:37 itibarıyla 2.873 puandan işlem görüyor.

Böylece BİST 100’de 8 Haziran’dan bu yana en yüksek gün içi oynaklığı kaydedildi.

Buna karşılık Dolar/TL 18’in hemen altındaki dar bantta seyrine devam ediyor. Dolar/TL 17.96’dan alıcı bulurken, Euro/TL 18.26’dan işlem görüyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, S-400 tedarikiyle ilgili yeni bir gelişme olmadığını belirtti.

Savunma Sanayii Başkanlığı, bugün bazı gazetelerin internet sitelerinde S-400 için yeni bir sözleşmenin imzalandığı haberine yaptığı açıklamada, Rusya’dan S-400 tedarikine ilişkin yeni bir gelişme olmadığını belirtti.

SSB, “İlk gün varılan anlaşmaya göre süreç devam edecek” dedi. açıklama yaptı.

TASS haberinde, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Dmitry Shugaev, “İkinci S-400 bataryasının Türkiye’ye teslimi ve Türkiye’de kısmi yerli üretim için sözleşme imzalandı” dedi.