Yatırımcılar sahte uzmanlara ve borsalara karşı dikkatli olmalı


Kısa sürede büyük bir küresel topluluk tarafından benimsenen kripto para birimleri, kötü niyetli insanlar için yeni bir odak noktası olarak ortaya çıktı. Kripto para hırsızlığının 2021’de küresel olarak %516 arttığı, kriptoyla ilgili suçlardan kaynaklanan kayıpların ise %79 arttığı biliniyor. Uzmanlar, yatırımcıları sahte kripto para borsaları ve uzmanları konusunda uyarıyor.

Blockchain teknolojisine dayanan kripto para birimleri, dünya çapında büyük bir yatırımcı topluluğu tarafından merkezi olmayan ve yeni bir yatırım aracı olarak hızla benimsendi. Blockchain olanakları ile hızlı bir inovasyon süreci yaşayan kripto endüstrisi, merkezi olmayan borsaların öne çıkmasıyla her yıl etki alanını genişletti.

Blok zincirinde gerçekleştirilen kripto para işlemlerinin düzenlenmemiş olması ve izlenemez olması dolandırıcıların dikkatinden kaçmadı. Kripto endüstrisi için veri platformu Chainanalysis tarafından paylaşılan veriler, bu yılın başlarında kripto para dolandırıcılarının 14 milyar dolar kar elde ettiğini gördü. Kripto ile ilgili suçlardan kaynaklanan kayıpların 2020’ye kıyasla %79 arttığı biliniyor, kripto para hırsızlığı da %516 arttı.

AztecGoldHero kurucusu ve kripto para uzmanı Ferruh Danacı, bu konudaki gelişmeleri değerlendirerek, “Kripto kavramı hızla bir sektör haline geldi ve bu durum fırsatçıların ve kötü niyetli kişilerin işine yaradı. Kripto para birimlerinin birçok amatör yatırımcının ilgisini çekmesi dolandırıcıların işini kolaylaştırdı.”

2021’DE ZARAR 2018’DEN 60 KAT DAHA FAZLA

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından bu yazın başlarında yayınlanan veriler, 2021’deki kripto para birimi dolandırıcılık kayıplarının 2018’den 60 kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

Yalnızca ABD’de 46 bin kişinin dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetlerinden etkilendiğini kaydeden Ferruh Danacı, “Şüpheli işlemleri tespit edip soruşturacak ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden durdurmaya çalışacak merkezi otoritelerin olmaması, kripto para gibi güçlü bir yatırım aracını ortaya çıkarıyor. yanlış kullanım. Birçok kripto para borsası var. Ülkemizde Thodex, Vebitcoin, Bitexnova, Sistemkoin gibi sahte borsaların sebep olduğu olaylar yaşanmış ve yüzlerce yatırımcıya zorbalık yapılmıştır. Bu noktada yatırımcıların işlem yapmayı seçtikleri borsa konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Hesap açmadan önce kapsamlı araştırma yapmak, farklı kullanıcıların deneyimlerini öğrenmek, seçilen borsanın Türkiye’de olup olmadığını kontrol etmek ve yasal bir muhatap bulmak için yasal bir durumda olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Gerçek yatırımlara başlamadan önce küçük meblağlarla test işlemleri yapmak, destek ekiplerinin bu süreçteki performansını değerlendirmek ve kripto para borsası ile güven ilişkisi kurmak istenebilir.”

“TEK UZMANLARIN DİKKATİNE”

AztecGoldHero’nun kurucusu ve Crypto Money Specialist’in kurucusu Ferruh Danacı, sadece kripto para borsalarının değil, kripto para konusunda doğru mu yanlış mı olduğunu bilmeden içerik üreten birçok sözde kripto para uzmanının incelemelerini şu ifadeyle sonlandırdığını belirtti:

“Kripto analisti olarak poz veren birçok insan, kısa sürede kar elde etmeye odaklanıyor ve bireysel yatırımcıları bu şekilde yönlendiriyor. Anonim hesaplarla temelsiz tartışmalar yapan bu tür sahte uzmanlara dikkat edin. Tıpkı borsayı seçerken olduğu gibi, aşağıdaki kripto para analistlerini seçerken de biraz araştırma yapmak önemli hale geliyor. Yatırımcılar, kripto para piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirmek için gerçek hesaplarını kullanan uzmanları takip etmeli, bunların yatırım tavsiyesi kapsamına girmediğini açıkça belirtmeli ve bir topluluk oluşturmayı başarmış olmalıdır. AztecGoldHero olarak piyasada 10 yıla yakın tecrübemiz ile YouTube ve Twitter gibi kanallar aracılığıyla piyasa trendleri doğrultusunda yorumlarımızı binlerce bireysel yatırımcıya ulaştırıyoruz. Yatırımcılara, kararlarını daima rasyonel bir sürecin sonunda verdiklerini sık sık hatırlatırız. Doğru bilgi paylaşımı ve bilinçli yatırımcılarla kripto para dünyasında dolandırıcılığın mümkün olduğuna inandığımız için ekosistemin gelişmesini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”