Yastık altında ise hedef yılda 100 ton.


Altını ekonominin yastığı altına almak için gerçekleştirilen altın bankacılığı faaliyetleri kapsamında 12 yılda yaklaşık 120 ton altın toplanmıştır. Şimdi hedef yılda 100 ton.

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ayşen Esen, IAR’ın çalışmaları, hayata geçirdiği projeler ve kıymetli madenler piyasasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Esen, bu sistemdeki çalışanların belirli bir gün ve saatte bankaya gitme zorluğuyla karşı karşıya kaldıklarını ve bu sorundan yola çıkarak gelişmiş bir fintech altyapısı kurduklarını ve Mücevher Altın Değerleme Sistemini (KAD-SİS) oluşturduğunu ve Bakanlık ile işbirliğini hayata geçirdiklerini anlattı. Finans ve Finans Bölümü.

Bu noktada yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirdikleri KAD-SİS projesini nasıl devam ettireceklerini düşündüklerini anlatan Esen, şunları söyledi:

“12 yıldır halkımızla iletişim halindeyiz ve bu yastık altı altın sürecini yakından takip ediyoruz. Bu yüzden ‘İnsanlar ne istiyor? Altınlarını neden çıkarmıyorlar’ diyorlar. yastığın mı?’ Aslında sorunuzun cevabını çok iyi biliyoruz. İnsanlar altının önce “altın” olarak korunmasını istiyor. Her şeyden önce, en önemli nokta budur. O halde altını alayım, TL’ye çevir, dolara çevir… Önemli olan o değil. Altın bu insanlar içindir. Güvenli bir sığınak. Bu nedenle ilk beklentisi yastığının altında sakladığı altının altın olarak kalmasıdır. İkincisi, bu altını bankaya koyduğunda belli bir süre sonra ihtiyacı olursa küçük bir kısmını altın olarak geri çekebilmek istiyor. Üçüncüsü, elbette bir garanti istiyor.”

Ayşen Esen, KAD-SİS projesinin hem bankacılık sistemi hem de FATSİ ile uyumlu olduğunu açıklayarak sürecin nasıl işlediğine dair bilgiler verdi.

Esen, vatandaşların altınlarını, bileziklerini veya çeyrek altınlarını saf altın bazında çeşitli ölçeklerde değerlendirmek için saygın kuyumculardan oluşan Altın Değerleme Kuruluşlarına (ADN) gittiklerini ve takdir edilen altınların gram altın olarak banka hesaplarına aktarıldığını söyledi. .

Tüm bu hesaplamalar sırasında yüksek güvenlikli bir sistem kurulduğunu ve her aşamada kamera ve şifreleme teknolojilerinin kullanıldığını vurgulayan Esen, “Bu noktaları büyük bir özenle seçiyoruz. Dağıtımına ve bankacılık sistemi ile kolay entegrasyonuna, insanımızın kolay ulaşımına ve güvenilir bir yere değer veriyoruz.” Kuyumcunun görevi gerçek altını ve karat numarasını belirlemektir. Gerisini sistem hallediyor.Yazılım sistemindeki değer belirleme mekanizması, Maliye ve Maliye Bakanlığımız ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylanmış ve denetlenmiş sayılardan oluşmaktadır” dedi.

Tüm bu işlemlerin kısa sürede tamamlandığını kaydeden Esen, bahsedilen yapıdaki en önemli faktörün vatandaşların altınlarını bankalarda altın olarak tutması olduğunu kaydetti.

Vatandaşların altınlarını manevi değeri olan altını değil, yatırım amaçlı sisteme kazandırmayı hedeflediklerini anlatan Esen, hesaplarından istedikleri kadar altını çekebilecekleri bir yapı kurmaya çalıştıklarını açıkladı. ona ihtiyacı olmak.

Esen, altını ekonominin yastığı altına almak için üstlenilen altın bankacılığı çalışmalarının 12 yılda 120 ton civarında altın topladığını, hedeflerinin ise yılda 100 tona ulaşmak olduğunu söyledi.

KADSİS projesinin kendini kanıtladığını ve iki yıldır tek bir müşteri şikayeti almadıklarını vurgulayan Esen, “Bundan sonra gerekli halkla ilişkiler çalışmalarının yapılması önemli. Amacımız reklam yapmak değil tanıtım yapmaktır çünkü herhangi bir ürün satmıyoruz. Halka hizmet sunuyoruz. Halkın sistemi doğru bir şekilde anlamasını sağlamak. Bu çalışmalar devam ettikçe ve bilgiler net bir şekilde iletildikçe bu yıl 10 ton, ardından 30 ton, ardından 100 ton toplanacak.”