Yastığınızın altındaki altın için yeni işbirliği: En az yüzde 3 ek getiri getiriyor


İstanbul Altın Rafinerisi, altını yastığın altına koyma çabalarında merkez bankası ile ortak oldu. FATSİS ile vatandaşlar yıllık altın bazında en az yüzde 3 ek gelir elde ediyor.

İstanbul Altın Rafinerisi’ne (İAR) göre Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’nın yanı sıra İş Bankası, Akbank, Emlak Katılım ve Denizbank olmak üzere 5 kamu bankası dahil edilmiştir. 9 bankanın katılımıyla hayata geçirilen Mücevher Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) projesi genişletildi.

Buna göre, KADSİS kapsamında altınlarını gram olarak yatıranlar, dilerlerse Fiziki Altın Tasarruf Sistemi (FATSİS) uygulamasına geçerek yıllık altın bazında en az yüzde 3 ek gelir elde etme imkanına sahip olacaklar. Merkez Bankası garantisi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

KADSİS ile vatandaşlar, banka hesaplarında bulundurdukları fiziki altınları, seçkin kuyumculardan oluşan 250’ye yakın altın derecelendirme noktasını (ADN) ziyaret ederek gram altına yatırabilirler. IAR, şimdiye kadar uygulanan ve tek bir şikayet bile almayan bu sistemin genişletilmesi için potansiyel bankalarla görüşmelerini sürdürüyor.

Bankacılık sistemine entegre edilen fin-tech altyapısı sayesinde vatandaşlar, bankaların kapalı olduğu saat ve günlerde altın derecelendirme sitelerine gitmek ve altınlarını gram altın olarak hesaplarına KADSİS üzerinden yatırabilmektedir.

EN AZ YÜZDE 3 GERİ DÖNÜŞ

Merkez Bankası ile yapılan iş birliği doğrultusunda FATSİS uygulaması, altının gram altın olarak bankadaki hesaplara aktarılmasından sonra başlatılabilmektedir. Bu kapsamda vatandaşlar, hesaplarındaki altınları Merkez Bankası güvencesi altında FATSİS hesaplarında korunan para birimi olarak kullanabilir ve altın bazında yıllık en az yüzde 3 getiri avantajından yararlanabilirler.

FİZİKSEL ALTIN ​​TESLİMATI YAKINDA YAKINDA

KADSİS ile vatandaşlar altınlarını istedikleri zaman banka hesaplarına fiziki olarak geri alabilirler. FATSİS uygulaması, altın yatırımcılarının TL hesaplarında biriktirdikleri para korumalı bakiyelerini vade sonunda almalarına veya vade başında yatırdıkları altının gramını yüzde 3 getiri ile altın hesaplarında tutmayı tercih edebiliyor. Her iki durumda da merkez bankası en az yüzde 3’lük bir getiri garantisi veriyor.

Altın yatırımcısının dilediği zaman banka hesaplarından fiziki olarak altın çekme talebini karşılayacak altyapı çalışmasının tamamlanmasına da az bir zaman kaldı.

Bununla bağlantılı olarak fiziki altın teslimat hizmeti devreye girecek ve vatandaşların banka hesaplarındaki mümkün olduğunca fazla altın “www.kadsis.com” üzerinden kargo ile adreslerine teslim edilecek. Ayrıca fiziki altının Altın Değerleme Noktalarından gram altın teslimini sağlayacak altyapı çalışmaları da kısa sürede tamamlanarak uygulamaya alınacaktır.