Yargıtay’dan çalıntı araca ceza kararı


Yargıtay 7. Ceza Dairesi, kırmızı ışık ihlalinden para cezasına çarptırılan motosiklet sahibinin hırsızlığın ihbar edilmesinden 2 gün sonra cezasının iptali talebinin reddedilmesini hukuka aykırı buldu.

Yargıtay kararına göre 12 Eylül 2018’de motosikletinin çalınmasının ardından İstanbullu karakola giderek suç duyurusunda bulundu. Yaklaşık iki hafta sonra güvenlik güçleri tarafından bulunan motosiklet, sahibine teslim edildi.

14 Eylül’de kırmızı ışık ihlali nedeniyle plakasına 235 lira para cezası verildiğini öğrenen motosiklet sahibi, cezanın iptali için temyize gitti. İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi, itirazın reddine karar verdi.

Sonuç olarak, Adalet Bakanlığı yasa lehine bir iptal talebinde bulundu. Talepte, motosiklet sahibinin suç duyurusunda bulunulmadan 2 gün önce hırsızlık ihbarında bulunduğu ve daha sonra bulunan motosikletin 2 hafta sonra sahibine teslim edildiği belirtildi.

Önergede, çalıntı ihbarla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtilirken, itirazın dikkate alınmadan reddedilmesinin hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, dosyayı inceledikten sonra temyizin reddine karar vererek para cezasının kaldırılmasına karar verdi.

Kararda, itirazın kabul edilmesi yerine reddedilmesinin yanlış olduğu belirtilerek, “İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararının TMK’nın 309/4-d maddesi uyarınca bozulmasına hükmedildi. Ceza Muhakemesi, para cezasının iptali ve para cezasının iptali. söylendi.