Wells Fargo: ABD ekonomisi resesyonda


Wells Fargo Yatırım Birimi’ne göre, ABD ekonomisi yüksek enflasyon, düşen tüketici güveni ve zayıf şirket harcamaları arasında resesyona girdi.

ABD bankası Wells Fargo’nun yatırım birimi, ABD’deki resesyonun zamanlamasına ilişkin tartışmaları rafa kaldıracak değerlendirmeler hazırladı.

Bloomberg raporuna göre, şirket stratejistleri ABD’nin yılın ikinci yarısından itibaren resesyona girdiğini söyledi.

Yatırım biriminde kıdemli küresel piyasa stratejisti Sameer Samana, “Durgunluğun teknik bir yanı var ve tüketim ve istihdamda beklenen bir bozulma var. Teknik taraf, yılın ilk yarısının hikayesiydi. İstihdam ve tüketim kısmı ise ikinci yarıda yaşanacak.”

Ajansa göre, işsizlik oranı bu yıl sonunda yüzde 4,3 ve 2023 sonunda yüzde 5,2 olacak. Önceki tahminler sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 3,8 idi.

Samana, enflasyonun Haziran ayında yıllık yüzde 8,8’e yükseleceğini, Fed’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmekte daha agresif olacağını ve bunun iş piyasasını ve yatırımı şok edeceğini söyledi.

Wells Fargo, durgunluktan bahseden ilk kurumlardan biriydi. Ajans geçen ay yaptığı açıklamada, Yıl sonunda resesyon beklemiyor söylemişti.

Wells Fargo’nun çeşitli bölümlerinde çalışan bazı ekonomistler, en azından 2023’ün ortalarına kadar bir resesyon beklemiyorlar.