Vergi indirimi olacak mı? Otomobillerde ÖTV indirimi olacak mı?


Vergi indirimi olacak mı? sorusunun cevabı halen vatandaşların merakla araştırdığı konuların başında geliyor. Otomobil satışlarındaki düşüşün ardından hem vatandaşlar hem de sektör ÖTV’nin düşürülmesini bekliyordu. Peki ÖTV indirimi geliyor mu? Otomobillerde ÖTV indirimi olacak mı?

ÖTV indirimi ile ilgili gündemdeki son gelişmeler yakından takip edilecektir. ÖTV indirimi araştırmaları devam ederken, otomobil satışlarındaki gözle görülür düşüş, sektör vatandaşlarını rahatsız ediyor.

ÖTV’si yüzde 45 olan bir otomobilin bugünkü ÖTV oranının yüzde 80 olması nedeniyle otomobil fiyatları yanmaya başladı. Peki ÖTV indirimi geliyor mu? Otomobillerde ÖTV indirimi olacak mı?

TESK BAŞKANINDAN ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ

Türkiye Esnaf Derneği (TESK), ticari araçlarda ÖTV indirimi çağrısında bulundu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, ulaşım sektöründe esnafın karşılaştığı sorunları değerlendirdi.

Palandöken, sanayide çalışan ustalar için ticari araçlarda ÖTV’de bir defaya mahsus indirim yapılması çağrısında bulundu:

“Otomobillerde döviz kuru artışı yüzde 100’ün üzerinde. Bu durumda yüzde 45 ÖTV’ye tabi bir otomobilin mevcut ÖTV oranı yüzde 80’dir. Ayrıca en düşük ÖTV oranı yüzde 80’e ulaştı çünkü vergisiz fiyatı 200.000 liranın altında olan bir otomobil çıkmadı. Bu da araç fiyatlarında ek bir artışa neden oluyor. 2015 yılında olduğu gibi ticari araçlarda da bir defaya mahsus ÖTV indirimi uygulanmalı.”

Vergi indirimi olacak mı? Otomobillerde ÖTV indirimi olacak mı? - bir

VATANDAŞLARIN ÖTV BEKLENTİLERİ DEVAM EDİYOR

Ağustos ayında ikinci el araçlara getirilen 6 ay 4.000 mil limiti yatırım alımlarını caydırırken, bu sefer yükselen fiyatlar nedeniyle aylardır bayilerde yeni araç bulamayanlar için daha zor oldu.

BDDK’nın araç alımlarına koyduğu kredi limiti ve krediye erişimde yaşanan sıkıntılar, araç alımlarını zorlaştıran diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Bu nedenler ÖTV güncellemesi ile tüketicinin fiyatların düşmesini ve otomobillere ulaşımın daha kolay olmasını beklemesine neden oldu.

 • ALTIN ​​ADAM

  satış

  değiştirmek
  %

  Saat