Vebitcoin Hit: 16 Kişiye 1316 Yıl Hapis İstendiVebitcoin Hit: 16 Kişiye 1316 Yıl Hapis İstendi

Muğla merkezli kripto para ticaret platformu Vebitcoin’in faaliyetlerine son verdiğini açıklamasının ardından, tutuklandığı belirtilen şirketin tutuklu CEO’su İlker Baş’ın da aralarında bulunduğu İlker Baş’ın da aralarında bulunduğu 16 sanık hakkında iddianamenin detayları hazırlanıyor. 329 kişi mağdur oldu.

249 sayfalık iddianamede Şirketin hapisteki CEO’su İlker Baş ve “Hanımağa” lakaplı eşi Güliz Baş ile diğer sanıklar ağırlaştırılmış dolandırıcılıktan 1,316 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şirketin faaliyetlerini durdurduğu gün, 488.000 dolarlık kripto para biriminin başka bir cüzdan hesabına aktarıldığı söylendi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), şikayetler üzerine kripto para platformu Vebitcoin’in Türkiye’deki finans kurumlarıyla olan hesaplarını askıya aldı.

YDÇ., AG, H.Ö., MOY, İ.FT, BK ve GA, Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin faaliyetlerini durdurmasının ardından kripto paralarını alamadıklarını iddia ederek polise şikayette bulundu.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Vebitcoin’in “Baron” lakaplı CEO’su ve “Hanımağa” lakaplı eşi Güliz Baş ile şirket çalışanı Berkay Baş ve Aykut Erdoğdu polis tarafından tutuklandı. 23 Nisan 2021’de.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 26 Nisan 2021’de sevk edildikleri adliyede tutuklanan zanlılar. Avukatların Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz üzerine İlker Baş dışındaki üç kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketin faaliyetlerine karıştığı gerekçesiyle soruşturmayı genişleterek dosyaya 12 şüpheliyi daha ekledi. Dosya kapsamında Cumhuriyet Savcılığı tarafından 1’i tutuklu 16 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin III. Muğla Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Muğla savcıları Mehmet Şirin Keleş ve Sevcan Erciyas tarafından hazırlanan 249 sayfalık iddianamenin detaylarına ulaşıldı.

YATIRIMCI GÜVEN İŞİ

329 mağdura yönelik iddianamede vebitcoin.com sitesinin sosyal medya paylaşım platformlarında tanıtıldığı, yatırımcı güvenini kazanmaya yönelik paylaşımlar yapıldığı ve şikayet sayfalarında şirket hakkında çok sayıda olumsuz yorum yapıldığı belirtildi.

AYLIK GELİR 1 MİLYON 500 BİN LİR

Suçlamalar arasında İlker Baş’ın polise verdiği ifade de yer aldı. Ana açıklamasında, şirketi bünyesinde arabuluculuk yaparak kazanç elde ettiğini, aylık ortalama gelirinin 1 milyon 500.000 lira olduğunu, bunun 15.000 lirasını aile ihtiyaçları için, diğer kısmının da şirket tarafından kullanıldığını söyledi. şirketin işlem hacmi ise aylık 800 milyon lira oldu.

İddianamede, sanıkların 3’ten fazla kişide eylemde bulunduğu, örgüt lideri İlker Baş olduğu, sanıklar Güliz Baş, Berkay Baş ve Aykut Aydoğan’ın soruşturma bulgularına göre üst düzey görevlerde bulunduğu, MD, MS, M.Ş. .,, EG, YK, Ş.D. ve BE’nin örgüt üyesi olduğu tespit edildi.

Örgütün hiyerarşik bir yapıda faaliyet gösterdiğini açıklayan iddianamede, talimatların baş tarafından verildiği ve yönetici ve üyelerin talimata göre kripto para alım ve satımı ile fon transferlerini gerçekleştirdikleri kaydedildi.

İddianamede müdür Berkay Baş’ın ifadesinde, 23 Nisan 2021’de örgüt başkanı İlker Baş’ın talimatıyla 488 bin dolarlık ürünü bir şirketin cüzdan hesabına göndererek aradaki farkı kendilerine ilettikleri belirtildi.

Şirketin faaliyetlerini durdurma kararının alındığı gün korktuğu için platformun şifrelerini sildiğini açıklayan Berkay Baş, bunu soruşturma aşamasında hesaplara erişmemek için yaptığını da kaydetti. ulaşılabilir.

İddianamede, İlker Baş’ın mağdurlara ödeme yapamadığı için itibar görmediği, sanıkların örgüt faaliyeti çerçevesinde sistemli hareket ederek nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri belirtildi.

İlker Baş, eşi Güliz Baş, yeğeni Berkay Baş, Aykut Aydoğan, MD, EG, MS, M.Ş., YK, BE, Ş.D., TA, Ç.E., AB, TA ve FIA ​​vadesi geldi. nitelikli dolandırıcılıktan 1316 yıl hapis cezasına çarptırıldı.