Vasiyeti yerine getirildi! Son yolculuğuna veda etti


Türk pop müziğinin ustalarından İlhan İrem, 28 Temmuz’da böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti. Bir döneme yön veren efsanevi sanatçı bugün son yolculuğuna uğurlandı. İrem’in de vasiyeti yerine getirildi. Detaylar burada…

“Konuşamıyorum”, “Anlıyorum”, “Sürgün Gibi Masallarda”, “Ne Oldu” ve “İşte Hayat” gibi birçok unutulmaz şarkıya imza attı. İlhan İrem67 yaşında öldü.

UYGULAMA SEVERLERE HOŞ GELDİNİZ

İlhan İrem Törenin ilk töreni AKM’de saat 12.00’de başladı. Usta sanatçının cenazesi, isteği üzerine Türk bayrağına sarılı olarak AKM sahnesine getirildi. Arkadaşları ve ailesi dakikalarca alkışladı.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

İlhan İrem1991 yılında evlendiği eşi Hansu İrem, tek aşkına alkış ve gözyaşlarıyla veda etti.

İrem, Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

MACHU PICCHU’DA BİR KONSER VERMEK İSTİYORDU

gazeteci Arif Hur, İlhan İremHayatı boyunca gerçekleştiremediği en büyük hayalini açıkladı.

Özgür, ” İlhan İremBarış, özgürlük, çocuklar, kadınlar ve doğa adına tüm insanlara seslenebildiği Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Machu Picchu’da bir konser vermeden bu dünyadan ayrılmak istemiyordu. Ne yazık ki bu hayal gerçekleştirilemedi” dedi.

İlhan İremeşi Hansu İrem, İlhan İremGözyaşları içinde gazeteci Olcay Ünal Sert’i arayarak ölüm haberini verdi. Hansu İrem, “İlhan, tabutunun Türk bayrağına sarılmasını ve AKM’de tören yapılmasını istiyor. Bir başka vasiyet de Aşiyan Mezarlığı’na defnedilmek” dedi.

İLHAN İREM KİMDİR?

İlhan İrem 1 Nisan 1955’te bursa1969 yılında doğdu, ortaokul son sınıftayken müziğe ilk adımlarını okul orkestrasında solist olarak attı. 1970 yılında Milliyet gazetesinin Marmara bölgesinde düzenlediği üniversiteler arası müzik yarışmasında Meltemler Orkestrası ile birlikte birincilik kazandı. 1970-1973 yılları arasında Meltemler ile Bursa Çelik Palas Otel’de ve Uludağ’daki çeşitli otellerde dans müziği sanatçısı olarak sahne aldı.

1973 yılında Discotür firması için kendi öz kaynaklarıyla ürettiği ilk 45’lik single’ı “Unite All Hands – Bazen Sevinç, Bazen Hüzün” ile umduğu başarıya ulaşamadı. Plak şirketinin bestelerini başka sanatçılara söylemesi talebini geri çevirdikten sonra, 45’lik ikinci single’ı “Pity For Tomorrow – Come On, Wipe Your Eyes” genç sanatçıyı bir anda en popüler şarkıcı yaptı. 1975 yılında çıkardığı üçüncü teklisi “Anlasana” ile başarısını sürdürdü. Dördüncü 45’inde Tanrı’ya danıştığı “Kuklacı Amca” 1976’da ortaya çıktı, şirketi tarafından piyasadan çekildi. 1976’da ilk LP çalışması”İlhan İrem 1973-1976”. “Üzülme dostum”, “Hava nasıl”, “Ayrılık gecesi”, “Sensiz Hayat”, “Schatzmaul” vb. 1973-1981 yılları arasında toplam 45 şarkıyla listenin başındaydı. linki yayınladı.

1979 yılında çıkardığı senfonik LP’si “Sevgiliye” ile müzik hayatında ilk kez akademik dereceyle yeni bir yola girdi. “Sevgiliye” albümünde ilk kez Nazım Hikmet’in yazdığı sözler dışında bir şiiri olan “Hoş Geldiniz”i besteledi ve seslendirdi. Bestesi Bir Yıldız, 1979’da Eurovision Türkiye finaline yükseldi, ancak yarışmadan önce draft edildi. 1981’de askerliği sırasında oluşturduğu bestelerden oluşan “Bezgin” yayınlandı. 1983 yılında, yedi yıllık bir çalışmanın sonucu olan ve sanatçının kendisi tarafından “rock senfonisi” olarak adlandırılan “Pencere… Köprü… ve Ötesi…” üçlemesinin art arda piyasaya sürülmesi başladı.

1984 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orpheus Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti. Hak kazanmaz, ancak “Gazeteci Özel Ödülü”nü kazanır. 1985 yılında “Köprü” üçlemesinin ikinci ürünü olan “Pencere…Köprü…ve Ötesi…” (Hikaye) adlı plak hikayesiyle ilk kez yayınlandı. Sözlerini 1986 yılında Melih Kibar’a ait olan “Halley”, o yıl Türkiye’ye Eurovision Şarkı Yarışması’nda gelmiş geçmiş en iyi reytingi getirdi. 1987, Üçlemenin son bölümü olan Ve Ötesinde, Uzakta Biri Var (Denemeler) ile birlikte piyasaya sürüldü. 1988’de “Dden Tomorrow” albümü, 1989’da “Uçun Kuşlar” albümleri yayınlandı. 1990’da üçüncü kitabı “Felaket” (Şiirler) ve “Pencere.. Köprü… ve Ötesi…” yayınlandı. 1992 yılında “İlhan-ı Aşk” albümünü çıkardı.

1994 yılında çıkan “Koridor” ve “Romans” albümlerinin yanı sıra aynı yıl dördüncü kitabı “Delirium” (Denemeler) yayınlandı. 1995 yılında “Sevgililer Günü / İlhan İrem’in En İyisi 1”, “Aşk İksiri & Cadı Ağacı / İlhan İrem’in En İyisi 2” 1997 yılında, “Hayat Öpücüğü / İlhan İrem’in En İyisi 3” 1998 yılında ve “Millenium / Sanallaştırma” Beşinci kitap olan Fareler, Yarasalar ve Diğerleri” (denemeler) okuyucuya ulaştı.

2000 yılında eski eserleri “Bezgin”, “Pencere… Köprü… ve Ötesi…” orijinal kayıtları ile “Bezginin’in Gizli Mektupları”, “Soluk Mavi Pencere”, “Bulutlara Köprü”, “Düşler ve Ötesi”. , bazı bölümleri remikslenmiştir. 2001’de “Seni Seviyorum” albümü, son eseri “Bir Meleğe Aşığım” 2003’te yayınlandı. 2004’te “Işıkla ve Sevgiyle 30 Yıl” albümü çıktı.

2006 yılında “Heavenly Hymns” albümünü, 2008 yılında ise çocuklar için hazırladığı “Tozpembe / Progresif Çocuk Şarkıları” albümünü çıkardı. Hey ve Ses başta olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından “Yılın Sanatçısı” ve “Yılın Sanatçısı” olarak kabul edilmiştir. Şarkılarının ve albümlerinin birçoğu çeşitli dergiler, gazeteler ve kurumlar tarafından “Yılın Şarkısı/Yılın Albümü” seçilmiştir.

İlhan İrem, bir konserde tanıştığı hayranı Hansu İrem ile 1 Ekim 1991’de evlendi.

Uzun süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören İlhan İrem, 28 Temmuz 2022’de vefat etti.