Uzmanlardan ev sahiplerine uyarı: Boş daireye perde asın


Tüketici Sendikası Başkanı Mahmut Şahin, dolandırıcıların boş gördükleri evleri ev sahiplerinden habersiz bir başkasına kiraladıklarına değinerek, “Ev sahipleri mutlaka evlerini perde ile örtmeli ve evi tam göstermelidir.”

Dolandırıcıların yeni yöntemi, boş evleri bir çilingir yardımıyla açıp sahibinin bilgisi dışında başkalarına kiralamaktan ibaretti.

Bu konuyla ilgili önemli bir uyarı da tüketici sendikası başkanı Mahmut Şahin’den geldi.

Şahin, “Adam evini boş bırakıyor. 6 ay 1 yıldır evine gelmiyor. Sonra biri geliyor evinde kiracı var. Kiracıyı çıkarana kadar mahkemeyle uğraşıyor” dedi.

”BOŞ YERİ PERDE DOLU GÖSTER”

Mahmut Şahin, evin kiralık ve boş olmadığı zamanlarda ev sahiplerinin üzerini bir perde ile kapatıp dolu olarak göstermesi gerektiğini açıklayarak; “Boş daire dolandırıcının iştahını kabartıyor. Çilingir alıp 100 TL veriyorsunuz iş bitiyor” dedi.

Boş evlerin yanı sıra dolandırıcıların da kiracılarla birlikte evlere gelip kiracıları çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bir kiracının yaşadığı bir ev olduğunu hayal edin. Kiracı evi kiralamıştır ve yaşamaktadır. Ama burada ev sahibi ben olduğum için başka biri bu kiracıyı çıkarmaya çalışıyor. Baktılar, ceza yok, şimdi içeride oturan kiracıya kadar deneyebilirler, ‘evi satarız, kiraya veririz, çıkar’ diyebilirler.