Üzerine yapılacak arsa sayısı 1 milyona çıkarıldı


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, sosyal konut projeleri için 5 milyondan fazla başvurunun geldiğini belirterek, “5 milyonu aşkın başvuru ile karşı karşıya kalan Cumhurbaşkanımız, inşa edilecek arsa sayısının artırılması talimatını verdi. bir milyona konut için. İnşallah üzerinde çalışıp milletimizle paylaşacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, birçok programa katıldığı Konya’daki sosyal konut projesi hakkında bilgi verdi.

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıkladığını belirtti:

“Gençlerimizin, emeklilerimizin, şehit ve gazilerimizin aileleri ile genç kardeşlerimizin kontenjanlarının olduğu ve rekor başvuru sayısına ulaştığı projemizi de kararlılıkla yürütüyoruz. Burada milletimizin başkanı bir güzel haberi daha paylaştı. Alt yapısı hazırlanan arsa sayısını 1 milyona çıkardı. Elektrik, su, yol yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Umarım hiç vakit kaybetmeden 81 ilin 622 ilçesinde arsalarımızı illerde belirleyerek kiralama ve emlak fiyatlarının düşürülmesi konusunda bu kararlı adımı atmışızdır. Onu atacağız.

Ajans, Konya’da bu kapsamda 7.655 dairenin tahsis edildiğini ifade ederek, kentte 500’ü sanayi ve iş yeri sitesi olmak üzere 11.390 dairenin tedarik edildiğini vurguladı.

PROJEDE 5 MİLYONDAN FAZLA BAŞVURUYA ULAŞILDI

Kurum, bir gazetecinin kendisine muhalefetin sosyal konut projelerini eleştirmesini hatırlatmasının ardından Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 20 yıldır 81 ilde refah devleti anlayışıyla çalıştığını söyledi.

TOKİ’nin sadece konut yapmadığını vurgulayan kurum, şunları kaydetti:

“Yeşil alanları, parkları ve sosyal tesisleriyle konutun yanı sıra 26 bin sosyal tesis inşa eden bir kuruluştan bahsediyoruz. 20 yılda 1.170.000 ve 1.000.000 konut yapmış bir kuruluştan bahsediyoruz.Bu vasiyeti ortaya koyan cumhurbaşkanımızdır.Sosyal devlet anlaşması rafa kaldırıldığında cumhurbaşkanımız Milletimize İlk Evim’i teklif etti. , 500.000 toplu konut, 250.000 toplu konut ve 50.000 iş istasyonundan oluşan İlk İşim projesi, 800.000 bağımsız birimden oluşmaktadır. Cumhurbaşkanımız önerge ışığında yapılacak arsa sayısının bir milyona çıkarılması yönünde talimat verdi. İnşallah çalışacağız ve milletimizle paylaşacağız” dedi.

KONUTLAR 2 YILDA TESLİM EDİLİR

1 milyon 170 bin konut yapıp vatandaşlara teslim ettiklerini hatırlatan kurum, şöyle devam etti:

“Onlar altılı sofrada gelecek kaygısı yaşarken biz milletimize hizmet ediyoruz. 20 yıldır vatandaşlarımıza verdiğimiz her sözü tuttuk. Hastane dedik, yaptık. Havalimanı dedik, biz yaptık.” “Üniversiteler dedik, üniversiteler kurduk. Köprülerimiz, yollarımız, sanayi ve tarım alanlarımız Türkiye. Ülkenin bir ucundan bu yana yapılan hemen her alanda devrim niteliğinde yatırımlarımız var. Bu yatırımları yapan ve bu iradeyi gösteren Recep Tayyip Erdoğan’dır.Bunun neler yapabileceğini görmek istemiyorlar.Onları hiç dinlemedik.Hep işimize odaklandık.İşimizi yaptık ve yaptık. Bundan sonra da onlarla aynı anlayışla çalışacağız.1 milyon 170.000 konut sözü verdiğimiz gibi, 25 Ekim’de 5.000 konutun temelini atarak bu sosyal konutları da vaat ettik ve evlerimizi kademeli olarak vatandaşlarımıza teslim ettik. 2 yıl içinde vatandaşımız. Birlikte mutlu mesut yaşayacağız.”

VATANDAŞLARIMIZA SÖZ VERDİĞİMİZ PROJELERİ SUNACAĞIZ

AKP iktidarının seçim beyannamesinde yer alan ve ilan ettiği tüm projeleri hayata geçirdiğine dikkat çeken Kurum, “100 bin sosyal konut projesi açıkladık, 95 bin ihaleye çıktık. İster muhalif topluluklardan ister ait oldukları kuruluşların sorumluluklarından aynaya bakmalarını sağlayın. “Sorunlarımız var çünkü yapmıyoruz ama yapacağız. Onlara rağmen onlar istemeseler de projeler yapıp, söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.