Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda ettiTiyatro ve sinema sanatçısı Burak ve Toprak Sergen kardeşlerin babası Semih Sergen, 91 yaşında hayatını kaybetti. Bodrum’da hayatını kaybeden 91 yaşındaki Sergen, son yolculuğundan bugün vedalaştı.

Sergen için Küçük Tiyatro’da düzenlenen törene ailesi, sanatçı dostları ve hayranları katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende Sergen’in biyografisi okundu. Ardından sanatçının katıldığı oyunların fotoğraflarından derlenen görsel izlenim sunuldu. Sanatçının oğlu oyuncu Burak Sergen konuşmasına “Sevgili hocamıza tam olarak baba diyemedim çünkü o hep bizim hocamızdı, şimdi babamla vedalaşmak için buradayız” diyerek başladı Sergen bunu sahneden dile getirdi. Sersem Koca’nın kurnaz eşinin canlandırıldığı yerde babasıyla sonsuza kadar vedalaşarak, “Bana bıraktığı mesleği sürdüreceğime söz veriyorum ve Sergen’in şerefli soyadını yaşadığım sürece her aşamada sürdüreceğim, hoşçakal babacığım. “

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti

Babasının kendisine çok şey anlattığını ve öğrettiğini anlatan Semih Sergen’in diğer oğlu oyuncu Toprak Sergen, “Bize çok şey öğretti ve öğretti. Hocamızdı, büyüğümüzdü.” Çok kişiye dokundu, çok kişiye selam ve saygılar. Birçok insan onu sever ve saygı duyardı. Birlikte çok eğlendi, çok anıları oldu. Umarım hepimiz onun gibi yaşarız. Onu tüm sevdikleriyle birlikte gönlümüze gömdük.”

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti

devlet tiyatrosu Genel Müdür Mustafa Kurt ise böyle dönemlerin zor zamanlar olduğunu belirterek, “Bu Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp. Ne olursa olsun her ölüm erkendir. Hocamız çok kıymetli ve değerliydi.” Sergen’in kendisini oğlu gibi sevdiğini ve çocuklarından ayırmadığını söyleyen Kurt, “Öğretmenimizle tiyatronun birçok farklı alanında çalıştık. Her zaman öğreticiydi. Devlet Tiyatrosu 73 yaşında “Öğretmenim Devlet Tiyatrosu’nun tüm tarihi yaşayan bir hikayeydi. Çocuklarına Allah’tan rahmet diliyorum. Sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Sergen’in çok önemli ve değerli bir sanatçı olduğunu vurgulayan Kurt, “Öğretmenimiz öğretmendi, yönetmendi, oyuncuydu, yazardı, şairdi. Öğretmenimizin bir özelliği vardı. AnkaraTüm gelirini gecekondu mahallelerinde harcayan çok değerli bir öğretmen ve büyük yürekli bir sanatçıydı. Çok iyi bir insan ve öğretmendi.” Kurt, Sergen’in Devlet Tiyatrosu’ndaki büyük sanatçıların oynayamayacağı rolleri oynayan herkese örnek olduğunu söyledi. Saygılarımla selamlıyorum.”

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti

Konuşmaların ardından sahne alan ailesi ve sanatçı arkadaşları Semih Sergen ile vedalaştı. Törenin ardından Sergen’in naaşı Gölbaşı Mezarlığı’na götürüldü. Sergen, buradaki camide öğle saatlerinde kılınan cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’na defnedildi.

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti

13 Mayıs 1931’de İstanbul’da doğan Sergen, ilkokulu ikinci sınıftan, liseyi ise İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. Tiyatro ile 11 yaşında Sarıyer Tiyatrosu’nun çocuk bölümünde tanışan Sergen, 1954 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda sanatçı olarak çalışmaya başlayan Sergen, 1996 yılında yaş sınırını aştı. Semih Sergen, kariyeri boyunca devlet tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, yönetici ve öğretmen olarak çalıştı. Yüzü aşkın filmde rol alan sanatçı, 40’tan fazla oyunda rol almıştır. Burak, Toprak, Yağmur, Burçak ve Emine Sergen’in babası olan sanatçı, Bodrum’da yaşadı ve kurduğu Semih Sergen ve Arkadaşları Tiyatrosu’nu yönetti.

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti

Usta oyuncu Semih Sergen son yolculuğuna veda etti