Uşak Dergisi’nden haber… Fas’tan 171 gelin Uşak’a geldi


Dergi Haberleri

hizmetkarAfrika kıtasının bir ülkesi olan Fas’tan 171 kadının gelin olarak geldiği tespit edildi.

hizmetkar vali doktor Turan Ergün başkanlığında merkez ilçe köy ve mahalle muhtarlarıyla yapılan istişare toplantısında muhtarlar, hizmetkarUşak İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Gündüz, Uşak’taki yabancılarla ilgili bilgi vererek, Uşak’a Fas’tan 171 gelinin geldiğini ve Uşak’ta 3200’ü Suriyeli olmak üzere 10 bine yakın yabancının yaşadığını söyledi.

Faslı gelinlerin Türkiye’de çalışmak ve Türk vatandaşlığı almak için Türk erkeklerle evlendiğine dikkat çeken Gündüz, “Faslı gelinler Türk erkekleriyle Türkiye’de yaşamak için evleniyor. Elbette bu gelinler Türkiye’de. “Türkiye’ye gelmelerini organize eden kötü niyetli çeteler de var. İçişleri bakanlığımız Faslı gelinlerin Türkiye’ye yeni geldiğini ve işi zorlaştırdığını söyledi.”

Uşak İl Göç İdaresi Müdürü Hakan Gündüz, merkez ilçe ve köy muhtarlarına Uşak’ta yaşayan yabancılarla ilgili bir sunum yaparak, “Uşak’ta 3200 Suriyeli yaşıyor. Grafikten de anlaşılacağı üzere yabancıların yüzde 80,1’i ilimiz Uşak’ta, yüzde 17,5’i merkez Uşak ilçesinde yaşamaktadır. u Eşme ilçesinde kalan yüzde 2,4’ü başka ilçelerde yaşıyor” dedi.

Gündüz, yabancıların ülkemizde kalabilmek için kısa dönem ikamet izinleri, aile ikamet izinleri, öğrenim amaçlı ikamet izinleri, sınırsız yerleşme izinleri ve ikamet izinleri gibi izinlere ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Gündüz, Uşak’ta yaşayan yabancıların sayısına ilişkin açıklama yaparak, “2022 yılında 7 aylık dönemde düzensiz göçle mücadele kapsamında ülke genelinde Uşak’ta, ilimizde de 8 barış tatbikatı yapıldı. Bunlar nedeniyle. İlimizde 577 yabancı sorgusu yapıldı, 52 yabancı adliyeye sevk edildi. – Amerika Birleşik Devletleri