Ünlü isim Çiçek Taksi’den şok haber


‘Çiçek Taksi’, ‘Paramparça’, ‘Karadayı’, ‘Atiye’ ve ‘Fatmagül’ün nesi var?’ Dizilerden tanıdığımız usta oyuncu Civan Canova, ciğerlerinde kitle bulunduğunu duyurdu. İşte Civan Canova’nın son durumu…

‘Çiçek Taksi’, ‘Paramparça’, ‘Karadayı’ ve ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ gibi popüler projelerden tanıdığımız oyuncu Civan Canova, kolundaki ağrı nedeniyle gittiği hastanede yapılan MR sonucu akciğerinde kitle tespit edildiğini söyledi.

Canova, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “15 gündür hastanedeyim. Birkaç gün daha burada kalacağım, sonra serbest bırakılacaklar.”

Canova, Instagram hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

“Her şey 2014 yılında Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı. Sol bileğimden ameliyat oldum, kemikten öldüm, çıkardılar. Kafeye giderken siyah bir köpeğe bastım. Hayvan atladı ve beni yere attı. Sağ kolumun üzerine düştüm. Kemik ölümü, tendon kopması, Adele. Daha sonra MR çekildi ve doktor ‘Proteze ihtiyacın var’ dedi.

Ben istemedim, ihmal ettim. 2.5, 3 ay önce korkunç ağrılarım başladı. Seni gece ayakta tutmaya yetecek kadar. Hastaneye gittim ve MR çektirdim. Koluma protez takmam gerektiğini söylediler. Ama şimdi ikinci planda. Çünkü akciğer röntgeni belirsiz bir kitle olduğunu ortaya çıkardı. Şimdi tüm dikkatler onun üzerinde. 15 gündür hastanedeyim. Ailem yanımda. Birkaç gün daha burada kalacağım, sonra serbest bırakılacaklar…”

ÇİVAN CANOVA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Ahmet Civan Canova, 28 Haziran 1955; Ankara’da doğdu. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı, senarist ve tiyatro yönetmeni.

1979 yılından bu yana Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak birçok oyunda yer aldı. 1990’lardan beri oynadığı oyunlarla ödüller aldı. Birçok dizi ve filmde rol alan sanatçı, Eve Dönüş filmindeki eziyetli polis rolüyle 2006 Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü ve bu rolüyle 2011 Afife Tiyatro Ödülü’nü Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu dalında kazandı. Bury the Dead’de.

1955 yılında Ankara’da doğdu. Babası tiyatro oyuncusu Mahir Canova, annesi Gündüz Sencer’dir. Anne ve babası o küçükken ayrılmış ve onu büyükannesi büyütmüştür. Annesinin ikinci evliliği ise oyuncu Kartal Tibet ile oldu. İlkokul yıllarında Ankara Radyosu’nda babası tarafından yürütülen Radyo Çocuk Saati’nde küçük roller aldı. Üvey babası Kartal Tibet onu film setleriyle tanıştırdı. İlkokuldan sonra TED Ankara Koleji’nde yatılı olarak okudu.

1973 yılında Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1974 yazında konservatuar sınavlarına hazırlanırken Yılmaz Güney’in Dostlar filminde oynamaya başladı. Aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören’in yönettiği Nehir (1977) filminde rol aldı. 1979 yılında Konservatuar’dan mezun oldu ve Devlet Tiyatrosu’na girdi ve birçok oyunda rol aldığı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Sanatçı aynı zamanda sinema ve tiyatro oyunculuğu da yapmıştır. Uzun süre filmlerde tecavüzcü, genç, zengin, şımarık bir çocuk rolünü oynadı.

İlk olarak 1989’da Blind Meeting adlı bir filmin senaryosunu yazarak başladı. Bu senaryo, Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği senaryo yarışmasında ilk ona girdi. 1994 yılında ilk oyunu Apocalypse Waters’ı yazdı. Bu oyunun yönetmenliğini Kenan Işık; En İyi Yazar Ödülü’nü İsmet Küntay, En İyi Tiyatro Yazarı Ödülü’nü ise Avni Dilligil aldı. Üçüncü oyunu Curfew (1997), Kızılötesi Işık oyununa dayanarak, bir nüfus sayımı gününde dışarı çıkamayan otel misafirlerinin geçirdiği bir günü alaycı bir şekilde anlattı. Bu eseriyle Cevdet Kudret edebiyat ödülünü kazandı. 1998 yılında sanatçı Açelya Akkoyun ile evlendi, çift 2004 yılında boşandı. Canova’nın erkeklerin dünyasına absürt bir bakışın yer aldığı Men’s Toilet (1999) ve kendisinden daha olgun bir entelektüel erkekle evlenmiş genç bir kadının bakış açısından yazdığı One Man’s Wedding Song (2002) filmlerinde izole olanla hareket ediyorlar. internet çağı ilişkileri, Ful Yaprakları (2005) adlı oyunu en çok sahnelenen oyunları arasında yer aldı.

Canova, 1996 yılında Bizim Aile dizisinin senaryosunu yazmış ve dizide Ataç karakterini canlandırmıştır. Çiçek Taksi dizisinde sanatçı Celal ve Paramparça dizisinde Rahmi Gürpınar rollerini oynadı.

2006 yılında Eve Dönüş filmindeki işkenceci rolüyle 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü ve 12. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Sis ve Gece filminde Cuma rolünü oynayan İlyas Salman ile paylaştı.

İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oynamaya devam eden Canova, Bir Casusa Ağıtı oyunundaki rolüyle 2. Afife Tiyatro Ödülleri’nde (1998) Yılın En İyi Erkek Oyuncusu ödülünü ve 5. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En İyi Müzikali ödülünü kazandı. Kaktüs Çiçeği’ndeki rolüyle birlikte Komedi Aktör Ödülü’ne de aday gösterildi (2001). 2011 yılında Ölü Göm oyunundaki rolüyle Yılın En İyi Erkek Oyuncusu Afife Tiyatro Ödülü’nü kazandı.

Resim sanatıyla da ilgilenen Canova, 2016 yılında Teşvikiye Erinç Sanat Galerisi’nde ve 2017 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Bitiatro’da resim sergisi açtı.