Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Kanal İstanbul Türkiye için vazgeçilmezdir


Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul Kanalı için ulaşım yollarının yapılacağını ve ardından ihalenin yapılacağını ve ana çalışmaların başlayacağını söyledi. Bakan, “İstanbul Kanalı Türkiye için vazgeçilmezdir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da düzenlenen toplantıda medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili mevcut durumu anlattı.

Karaismailoğlu, ulaşım alternatiflerini sağladıktan sonra ana ihaleyi yapıp ana işlere başlayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule karayolu bağlantısı çalışmalarımız devam ediyor. Sazlıdere Köprüsü’nde de üretimlerimiz devam ediyor. Orada 45 kilometrelik bir yol var. Mahmutbey TEM Otoyolu gişelerinde trafik sıkışıklığı.”Kanal İstanbul’u demiryolu üzerinde kaldırmanın alternatif bir yolu olan yolumuzu inşa etmeye devam ediyoruz ve üretimlerimiz orada devam ediyor. Bu, dünyanın en büyük altyapı projelerinden biri. .”

Bakan Karaismailoğlu, dünyada artan ticaret hacmine lojistik olarak cevap verebilmek ve Boğaz trafiğini rahatlatmak için Kanal İstanbul projesinin çok önemli olduğunu belirterek, “İstanbul Kanalı Türkiye’nin olmazsa olmazıdır.”