Ukrayna tahılı 1 milyon tona ulaştı


Ukrayna’dan taşınan tahıl miktarı 1 milyon tonu aştı. Bu ay 100’den fazla gemi Ukrayna limanlarından ayrıldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 1 Ağustos itibarıyla Ukrayna limanlarından taşınan hububat miktarının 1 milyon 43 bin 286 ton olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlığında 22 Temmuz’da imzalanan “Ukrayna Limanlarından Güvenli Hububat ve Gıda Maddeleri Sevkiyatı Girişimi”nin imzalandığı, Ukrayna limanlarına hububat sevkiyatlarının devam edeceği belirtildi. planlı.

Açıklamada, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma kapsamında İstanbul’da kurulan ortak koordinasyon merkezinin Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Ortak Koordinasyon Merkezi’nin çalışmasıyla Ukrayna limanlarından sevk edilen hububat miktarının 1 milyon 43 bin 286 tona ulaştığına dikkati çeken açıklamada, “Bu sabah sevkiyata üç gemi daha ayrılırken, Ağustos ayından bu yana toplam 103 gemi sefere çıktı. Tahıl sevkiyatları için 1 numara.103 Ukrayna’ya tahıl almak için 57 gemi boş seyir halindeyken, 46 gemi hububat sevkiyatı için Ukrayna limanlarından ayrıldı. açıklamalara yer verildi.