Twitter kavgası kızışıyor: Musk Dorsey’e dava açıyor


Tesla yöneticisi Elon Musk, davadan önce Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’i mahkemeye çağırdı. Musk 44 milyar dolarlık anlaşmadan çekildikten sonra, Twitter yönetim kurulu anlaşmayı uygulamak için dava açtı.

Daha önce Twitter’ı satın almaya çalışan Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almaya çalışıyor ancak “şirketin kendisine sahte hesaplar hakkında yeterli bilgi vermediğini” öne sürerek anlaşmadan çekilmeye çalışıyor.

BBC’de yer alan habere göre sosyal medya sitesi, dünyanın en zengin kişisi Musk’a anlaşmadan dönmediği ve şirketi söz verdiği gibi satın aldığı için dava açıyor.

Dava Ekim ayında Delaware’de görülecek.
Taraflar duruşmadan önce anlaşırlarsa dava düşebilir.
Twitter, Musk’ın anlaşmada belirtildiği gibi hisse başına 54.20 $ karşılığında satın alma işlemini tamamlamasını istiyor.

Ancak dava başlamadan önce Musk’ın avukatları, Twitter’ın eski CEO’su ve kurucu ortağı Jack Dorsey’i mahkemeye çağırdı.
Avukatlar, Dorsey’in Musk’ın “kaç tane sahte hesap olduğu konusunda net bir bilgi paylaşılmadığı” iddiasını destekleyeceğini umuyor.

Dorsey’in bu konudaki belge ve kayıtları kanıtlaması bekleniyor.
Temmuz ayında Musk, Twitter’ı satın almak için anlaşmadan çekildiğini açıklarken Twitter, Musk’ın Twitter’ın değerini düşürmek ve daha az ödeme yapmak için “sahte hesapları bahane” kullandığını savundu.

Twitter ayrıca, Musk’ın emekli olduğunu açıklamasının ardından finansal zorluklarla karşılaşan Musk ile birlikte şirkete yatırım yapmaya hazırlanan birçok iş adamına mahkeme celbi gönderdi.