Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki son reaktörün temeli atıldıTürkiye'nin ilk nükleer santralindeki son reaktörün temeli atıldı

Türkiye’nin devam eden en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) dördüncü reaktörünün temel taşı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle atıldı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu (NGS) nükleer santralinde bugün dördüncü ve son santral bloğunun temel taşı atıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını en aza indirmek için aldığı önlemler arasında başı çeken Akkuyu NGS’de çalışmalar sürüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Dönmez, Akkuyu NGS’deki çalışmaların planlandığı gibi ilerlediğini belirtti.

Akkuyu NGS’deki tüm reaktörlerin devreye girdiklerinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını anlatan Dönmez, “Santralde her biri 1200 megavatlık 4 reaktör bulunacak. Yani toplam kurulu güç 4800 megavattır. Bu projeden yılda 35 milyar kilovat saat elektrik üretiliyor. Bu sadece Ankara ve İzmir’in toplam elektrik ihtiyacına veya İstanbul’un elektrik ihtiyacının yüzde 90’ına denk geliyor” dedi.

Bakan Dönmez, “50 yıllık nükleer serüvenimizde hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.
“Önümüzdeki YIL İLK REAKTÖRÜ ETKİNLEŞTİRECEĞİZ”

Dönmez, şunları kaydetti:

“İnşallah önümüzdeki yıl cumhuriyetimizin 100. yılında ilk reaktörü devreye alacağız. Bu projeye sadece enerji alanında değil, aynı zamanda mühendis ihtiyacımızı karşılamak için bilgi aktarımı açısından da büyük önem veriyoruz.Akkuyu’da çalışmak için birçok öğrencimiz nükleer alanda Rusya’nın çeşitli üniversitelerinden mezun oldu. Temel eğitim aldı ve almaya devam ediyor.”