Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi şirketi belli oldu


İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021” araştırmasına göre, İkinci 500’ün imalattan net satışları yüzde 77,5 artarak 191,1 milyar TL’den 339,2 milyar TL’ye yükseldi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Mayıs ayında açıkladığı “İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021” araştırmasının ardından, ağırlıklı olarak KOBİ’leri kapsayan “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021” araştırmasının sonuçlarını da açıkladı.

Üretimden net satışlara göre 2021 ISO İkinci 500 sıralamasına bakıldığında; Ege Seramik 980.1 milyon TL ile birinci oldu. Bunu 979,8 milyon TL ile çok küçük bir farkla Kozlu Gıda takip ederken, Kangal Termik Santrali 979,7 milyon TL ile üçüncü sırada yer aldı.

Araştırma bulgularına ilişkin bir açıklama yapan İSO İcra Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “2021 yılı ISO İkinci 500 çalışmamızın sonuçları, küresel ekonominin pandemiden çıkma acısını yaşadığı, sektör için yoğun bir yılı yansıtıyor. kriz. Öncelikle 2021 yılındaki aşı uygulamalarıyla birlikte dünyadaki hemen hemen her sektör için talebin beklenenden daha erken toparlandığını gördük. Bu da arz krizini beraberinde getirdi.

Gevşek para ve maliye politikalarının yol açtığı rekor parasal genişlemenin en yıkıcı yan etkisi, bugün hala sonuçlarını görmekte olduğumuz küresel enflasyon olmuştur.

2021’i çift haneli büyüme ile kapatan ülkemizde sanayi şirketlerimiz de dış pazarlarda gösterdikleri performansla desteklenen küresel talepten payını almış görünüyor” dedi.

İSO İkinci 500 ihracatının yüzde 35 büyüdüğünü kaydeden Bahçıvan, “İSO İkinci 500’ün yüzde 35’lik ihracat büyümesiyle 2021’de tüm Türkiye’den ve İSO 500’den daha başarılı beklentiler sunuyor. ISO İkinci 500’den gelen veriler borç yapısında açık bir bozulma olduğunu gösteriyor.

Bu veriler, İSO İkinci 500’de iş faaliyetlerinin giderek artan oranda borçlanarak finanse edildiğini göstermektedir. En önemlisi borcun vade yapısının gözle görülür şekilde kısalması. Bu da İSO İkinci 500 şirketlerinin ticari borçlarını daha çok operasyonlarını finanse etmek ve artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı anlamına geliyor.

Yani 2021’de sanayiciler bankalara borçlu olduklarından çok daha hızlı bir şekilde diğer şirketlerden borç aldılar. Bu da ISO İkinci 500 araştırmalarında karşımıza çıkan yeni bir durum olarak dikkat çekiyor.

“KOBİ’LERİN BÜYÜK YATIRIMLARA İHTİYACI VAR”

Firmaların finansmana erişimde zorluk yaşadıklarını kaydeden Bahçıvan, “Başta ihracatçı sanayicilerimiz olmak üzere firmalarımız son yıllarda nitelikli ve kaliteli finansmana erişim konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Bu tabloya bakarsak şunu söyleyebiliriz; Finansman koşullarının sıkılaştığı ve kredi imkanlarının azaldığı son dönemlerde sanayicilerimizin mevcut durumu, zincirleme reaksiyon olarak gelişebilecek ödeme risklerine işaret ettiğinden son derece endişe vericidir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de KOBİ’lerin büyümek, rekabet gücünü artırmak ve pazarlarını genişletmek için daha büyük yatırımlara ihtiyacı var.

Bu açıdan bakıldığında, döviz kurlarındaki yükselişin ve finansman koşullarının sıkılaşmasının KOBİ’ler için büyük şirketlere göre daha zorlu bir ortam yarattığına şüphe yok.

Bahçıvan sözlerini şöyle tamamladı:

İSO İkinci 500 şirketlerinin en önemli büyüklük kriteri olan üretimden elde edilen cironun 2021 yılında yüzde 77,5 artarak 191,1 milyar TL’den 339,2 milyar TL’ye yükselmesini önemli bir başarı olarak değerlendirebiliriz. 2021 yılında İSO İkinci 500 istihdamı yüzde 5 artarak 261.000 kişiye yükselirken, aynı yıl ödenen maaş ve ücretlerdeki artış yüzde 39 oldu. Sektördeki istihdamın cazibesi burada da kendini gösteriyor.”