Türkiye’nin Aile Destek Programı başvuruları başladı: Bakan Yanık detayları açıkladı


Türkiye’nin Aile Destek Programından Kimler Yararlanıyor? Finansman programı başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır? Finansman programı ödemeleri ne zaman yapılacak? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Türkiye Aile Destek Programı”nın detaylarını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı aile destek programının detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye ürettiği zenginliği paylaşıyor. Güçlü bir refah devletinin sonucu olarak hayata geçirilen sosyal yardım uygulamamız Türkiye Aile Destek Programı’na işçi ve emekliler de başvurabiliyor.

Çalışanlarımız: Genel şartları sağlamaları ve hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması kaydıyla; Özel sektör çalışanları, esnaf, sanatkarlar ve diğer serbest çalışanlar faydalanabilecek.

Emeklilerimiz: Genel şartları sağlıyorlarsa ve hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3’ünden az ise; SSK emeklileri BAĞKUR emeklileri Emekli sandığı emeklileri SSK, BAĞKUR ve Sandık emeklilerinin dul ve yetimleri yararlanabilir.

Ayrıca Temmuz ayında başvuruda bulunan vatandaşlarımız, taleplerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından onaylanması halinde bu onaydan sonraki ilk ödemede başvuru ayı dahil olmak üzere destek ödemesi alacaklardır. Ödemeler bu Cuma başlıyor.

Gelelim e-devlete.”

ÖDEME NE KADAR YAPILACAK?

Aylık 450, 550 ve 600 lira olmak üzere üç segmentteki destek ile yıllık 5.000 400 lira ile 7.000 200 lira arasında destek sağlanıyor. Aile destek programının bir parçası olarak finansman, 12 ay boyunca süreklidir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Aile destek programına başvuru süreci e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Aile Destek Programına başvuru, bu platformdaki Aile ve Refah Departmanı süreçlerinden biridir. Öte yandan e-devlet uygulamasını kullanmayanlar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla aile destek programına başvurabilirler.

AİLE DESTEK PROGRAMININ AMACI NEDİR?

Yoksul veya diğer dezavantajlı gruplar Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanmaktadır. Aile destek programı, sosyo-ekonomik düzeyi belirlenen düzeyin altında olan vatandaşlara ek bir dezavantaja ihtiyaç duymadan destek oluyor.