Türkiye: Rusya’nın yaptırımları aşmasına izin vermiyoruz


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin ilke olarak tek taraflı yaptırımlara katılmadığını belirterek, “Bu nedenle Rusya ile ticaretimiz devam ediyor. Ancak Rusya’nın yaptırımları aşmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya savaşında her iki ülkenin de kabul edeceği müzakereli bir barışa ulaşılması gerektiğini belirterek, “Diyalog yaşanıyor ve elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

Slovenya’da düzenlenen 17. Bled Stratejik Forumu’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Avrupa’da kaç Avrupalı ​​var?” kürsüye konuk oldu.

Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın er ya da geç sona ereceğini ancak ne kadar süreceğinin bilinmediğini belirterek, “Bu savaştan ders alacak mıyız?” diye soru sordu.

Avrupa Birliği’nin, Avrupa Konseyi’nin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluş amacının, kıtada veya dünyada yeni bir savaşın çıkmasını önlemek olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Ama var. şu anda bir savaş. Ne yazık ki, savaş Avrupa’ya geri döndü.”

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin aksadığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa hükümetlerini zorlayacak adımlar atacağı haberlerine değinen Çavuşoğlu, “Bu çözüm ilk haftalarda çok daha kolay olabilirdi. Artık müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmak o kadar kolay değil. Ne yazık ki bu o kadar kolay değil. “Bazı şeyler değişti. Gerçekten gördüğümüz bu. Buça resimlerinden sonra çok şey değişti.”

Bakan Çavuşoğlu, her iki ülkenin de kabul edeceği müzakere edilmiş bir barışa ulaşılması gerektiğini belirterek, “Ama aynı zamanda Ukrayna için adil ve barışçıl bir çözüm olmalı. Ne demek istiyoruz? Ukrayna’nın toprak bütünlüğü garanti altına alınmalıdır. “Geri gelebilirler mi? Bu kadar basit mi? Ve bu yeni gerçekler, müzakerelerin sonraki aşamalarını kesinlikle etkileyecek. Kırım ve Donbass’ın statüsü konusundaki tutumları bile değişti. O kadar basit değil. Evet, bir diyalog buluyor. gerçekleşir, bir diyalog gerçekleşir ve “Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Türkiye’nin her iki tarafa da erişimi olduğunu ve ilkeli bir duruş sergilediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Belki de Ukrayna’yı buradaki birçok NATO müttefikinden daha fazla destekliyoruz. Ama Rusya ile de diyalog içindeyiz ve bu diyalog.” “Bu yüzden onları zaten iki kez bir araya getirdik ve bu tahıl ticareti işe yaradı” dedi.

Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile kurduğu diyalog sayesinde Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı’nı Rus tarafıyla İstanbul’da buluşturduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Uzmanlar yine bölgeye seyahat ediyor. Aynı zamanda burada güvenlik garantileri sağlamaya çalışıyoruz.”

Türkiye’nin savaşın başlangıcından bu yana güven artırıcı tedbirler konusunda attığı adımlara değinen Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki müzakereler, tahıl anlaşması, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Ajansı bunlardan bazıları.

Çavuşoğlu konuyla ilgili olarak, “Bunların bizi ateşkese ve kalıcı barışa götüreceğini umuyorum. Yine, güven artırıcı önlemler olarak adlandırdığımız savaş esirlerinin değişimi, arabuluculuğumuza devam ederken devam eden bir adımdır.”