Türkiye Kartı toplu taşımada geliyor


Türkiye genelinde toplu taşıma araçlarında yaşlıların da kullanabileceği Turkey Card projesinde son aşamaya gelindi. 65 yaş üstü vatandaşların seyahat ettikleri şehirde başka bir kart satın almalarına gerek yoktur. Alzheimer hastaları için akıllı bileklikler de geliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen, herkes için mobilite için yazılım çalışmalarının başladığını ve farklı illerde kullanılabilecek Türkiye haritası projesinin yaygınlaştırılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili Türk gazetesinde açıklama yapan Aözen, “PTTKart ile entegre bir uygulama üzerinde çalışıyoruz, örneğin: B. Yaşlı ve engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını artırmak için canlı bağlantı sağlamak. Ayrıca bu uygulama ile refakatçi uygulamasını devreye alacağız. Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile birlikte Türkiye Kart kesintisiz hizmetini bu uygulamaya dahil etmeyi planlıyoruz. Bunu akılda tutarak, yaşlılarımızın tek bir kartla entegre başka bir karta ihtiyaç duymadan farklı şehirlerde seyahat etmelerini sağlayacağız. Bu çalışmayı Konya’da pilot proje olarak başlatıyoruz” dedi.

DEMANSLI KİŞİLER İÇİN AKILLI UYGULAMA

Demans hastaları için yeni bir uygulamanın da gündemde olduğunu anlatan Ayözen, “Alzheimer gibi hastalıkları olan kişiler için akıllı bileklik uygulaması ve mobil uygulama ve çağrı merkezi ile entegre bir kart uygulaması planlıyoruz” dedi.