Türkiye cips üretimine hazırlanıyor: Ankara’da yer ayrıldı


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ankara’da çip üretimi için yer ayrıldığını ve bu yatırımla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ankara’da çip üretimi için yer ayrıldığını ve bu yatırımla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde dünya çip krizini anlattı.

Çipin üretimi yavaşlayınca elektronik cihazların ve arabaların üretiminin de yavaşladığını kaydeden Muş, “Tabii ki bu telefonlar ve bilgisayarlar için kullanılabilecek bir ürün. Tayvan burada çok önemli bir üretici. Bu konuda da yatırımlarımız var. Aslında Ankara’da özel bir yer bunun için ayrılmıştır. Şu anda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yatırım üzerinde çalışıyor.” dedi.

“DEĞİRMEN SÜREKLİ TAŞIMA SUYLA ÇALIŞMIYOR”

Türkiye’nin buraya yatırım yapmak istediğini ve burada da yatırıma başlamak istediğini kaydeden Muş, şöyle devam etti:

Türkiye bu işe girmek istiyor. Bence yapmalıyız. Çünkü değirmen sürekli taşıma suyu ile dönmez. Bunun birçok farklı seviyesi var. Tüm seviyeleri geçmeseniz bile, bazı seviyeleri geçmeniz gerekir. Gelecek daha teknolojik ve daha dijital olacak. Elbette bu çipe dijitalleşen her alanda ihtiyaç var. “Buna talep artacak. Bu anlamda Türkiye olarak üretici bir güç olmak istiyoruz. En önemli ihtiyacımız su. Çipte su çok kullanılır. Çipin kullanılabilmesi için su gereklidir. Bunun için hazırlıklarımız var.”