Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 46 büyüdü


Büyümesine hız veren Turkcell Grubu, 2022’nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,0 artışla 12,5 milyar TL’ye ulaştı.

FAVÖK ise ikinci çeyrekte grup bazında yüzde 45,1 artarak 5,0 milyar TL’ye yükseldi. Turkcell, güçlü operasyonel performansını sürdürürken yılın ikinci çeyreğinde 579.000 yeni müşteri, ilk yarıda 1,2 milyon yeni müşteri ekledi.

Bu sayede Turkcell, 2021’de olduğu gibi 2019’da da lansmanı yapılan “yılda 1 milyon yeni müşteri” hedefini ilk 6 ayda aşmayı başardı. Fiber yatırımına hız kesmeden devam eden Turkcell, toplam konut fiber bağlantısını 284.000 yeni konutla 5 milyona çıkardı. Güçlü altyapısı sayesinde 1000 Mbit/s gibi yüksek hızları herkesin erişimine sunan Turkcell, 2 milyon fiber müşterisine ulaştı.

TV+, Lifebox ve fizy gibi büyük markaları içeren Turkcell’in OTT dijital servis geliri geçen yıla göre %56 arttı. Dijital hizmetlerin ücretli kullanıcı sayısı 1,1 milyon artarak 4,5 milyona ulaştı. Akıllı teknolojilere sahip bir bulut depolama ürünü olan Lifebox’ın ödeme yapan kullanıcıları yüzde 51 artarak 1,6 milyona ulaştı.

Zengin içerikle öne çıkan TV+ tarafında ise OTT TV abone sayısı yüzde 24 artarak 879.000’e ulaştı.

Türkiye’de dijitalleşmenin önde gelen oyuncularından Turkcell Dijital İş Servisleri, gelirini yıllık yüzde 85 artırarak 1,1 milyar TL’ye ulaştı. Bu çeyrekte 840 yeni projeye imza atan Digital Business Services’in de 1,7 milyar TL’lik sözleşme değeri bulunuyor ve 2022’nin ikinci çeyreğinden sonra gelire dönüştürülecek.

Dijitalleşme ve bulut depolama hizmetleri alanlarındaki yoğun talep nedeniyle Turkcell, Gebze’nin veri merkezinde 1000 metrekarelik yeni bir alan daha açtı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan“Yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomiyi önemli ölçüde etkileyen enflasyonist baskılar, artan resesyon riski ve bölgemizde savaşın etkileri, şirketlerin yeni dönem stratejilerinin ve yönetim politikalarının gözden geçirilmesini etkiledi, Onun değerlendirmesinde artan maliyetleri.

Bu zorlu ve belirsiz zamanlara rağmen, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve memnuniyetlerini artıran çok çeşitli dijital hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Bu yaklaşımımız sonucunda 2019 yılında lanse ettiğimiz “yılda 1 milyon yeni müşteri” hedefimizi yılın ilk altı ayında aşmayı başardık.

Yenilikçi teknolojimiz ve güçlü marka ekosistemimiz sayesinde ülkemiz ve müşterilerimiz için katma değer yaratan çözümler geliştirme motivasyonumuz bu başarı hikayesinde önemli rol oynuyor.