Türk-İş’ten gelir vergisine ilişkin yeni düzenleme teklifi


Türk-İş Yönetim Kurulu Başkanı Atalay, işçilerin gelir vergisini düzenlemek istediklerini söyledi. Atalay, talebini bir örnekle açıklayarak, “Ocak ayında 10 bin lira alan işçiye 630 lira vergi indirimi yapılırken, eylül-ekim aylarında maaşı 1.900 lira düşürülüyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.”

Türk-İş, işçilerin gelir vergisinin düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen “Kadın Çalışmaları Toplantısı”nın açılışını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Atalay, çalışanların gelir vergisi konusunda sorunları olduğunu ve çözülene kadar bu sorunları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Gelir vergisini düzenlemek isteyen Atalay, şunları söyledi:

“Örneğin, 10.000 lira maaş alan bir işçi için Ocak ayında 630 lira vergi kesilirken, Eylül-Ekim aylarında maaşından yaklaşık 1900 lira kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir değil. Ocak ayında işçiye ödenen ücretlerin Aralık ayında da ödenmesi gerekmektedir. Biz bu vergi meselesini konuşuyoruz ama maliye bakanı duymuyor, görmüyor. Vergi sorunu katlanılmaz ve bir çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

Atalay, kamuda taşeron işçiliği kavramının tamamen kaldırılması gerektiğini ifade ederek, emeklilik yaşı (EYT) sorununun beklentiler doğrultusunda çözülmesi ve ülke gündeminden çıkarılması çağrısında bulundu.

“DÜZENLENMEK İÇİN SİPARİŞ GEREKLİ”

Sendikalaşma konusunda yeni mevzuata ihtiyaç olduğunu vurgulayan Atalay, “Çalışma Bakanı zaman zaman bizim söylediklerimizi dile getiriyor. Burada Çalışma Bakanı tek başına yetmez, yetmez. Siyasi güç yetmez. Bu sorunu çözemeyiz” dedi.