Türk iş adamından Gürcistan’a dev yatırım


Gürcistan’ın en büyük matbaasını satın alan Türk işadamı, Tiflis’te yabancı şahıs şirketiyle 1,5 milyon dolara matbaa satın aldı.

Gürcistan, Azerbaycan ve Kazakistan’daki anlaşmalarla Türk işadamlarının küresel pazarlardaki etkinliğini artırmaya yönelik projelere imza atan Bora Yazır, Gürcistan’ın en büyük matbaasını satın aldı.

Türk işadamı Bora Yazır yaptığı açıklamada, Gürcistan’da aktif olarak üretim yapan bir matbaanın yanı sıra yabancı sermayeli bireysel ortaklık girişiminin yanı sıra yapacakları yatırımlarla toplam yatırımlarının 2,7 milyon dolara ulaşacağını belirtti.

Yatırımlarının yüzde 55’ini ABD merkezli Goldman Sachs Yatırım Bankası’ndan kredi kullanan Bora Yazır ve ortakları, “Basım sektöründe rekabetin geçmişe göre önemli ölçüde arttığı bu zorlu ortamda bugün, Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak hedeflerimize ulaşmak. Bu durum küçülüyor. Dünya ekonomisinde büyümenin ancak doğru yatırımlarla sağlanabileceğini vurguluyor ve bu yönde yatırım yapan bir şirketin lideri olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi. Azerbaycan ve Kazakistan’ın bir sonraki adımlarının bu pazarlara yönelik olacağı konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Yeni yatırımlarla günlük üretim kapasitesini yüzde 270 artırarak hem talebe cevap verme yeteneğini hem de büyüme yoluyla rakiplerinin önüne geçen konumunu artırdı. Bora Yazır, bu yenilikçi yatırımların diğer ülkelerde de devam edeceğini duyurdu.