Turizmde kişi başı gecelik rekor gelir


Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, bu yıl kişi başı gecelik 83-84 dolar ile rekor kırılacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl için hedefimiz 93 dolar” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl kişi başına gecelik rekor gelirin kırılacağını duyurdu.

Antalya’da konuşan Bakan Ersoy, sezon başında 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle sezona başladıklarını ancak şubat sonunda Karadeniz’de bir çatışma ortamının başladığını hatırlattı.

Ersoy, Türkiye’nin birçok önlem paketini hayata geçirdiğini açıkladı:

“Başlangıçta Turizm Geliştirme Ajansı var. O dönem turizm geliştirme ajansının yoğun reklam kampanyalarıyla duyurmuştuk: ‘Hedefte gerileme olmayacak, inşallah hedefi aşacağız’. Geçen ay, hedefimizi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar gelir olarak revize ettik. Nihai hedefimiz de bu değil. Yıl sonuna kadar daha zaman olduğuna inanıyorum, randevu rezervasyonları da oldukça iyi gidiyor. İnşallah bunu tekrar gözden geçireceğiz.”

Ersoy, Karadeniz krizinden en çok etkilenecek bölgenin bu iki pazardan (Rusya-Ukrayna) güçlü rezervasyonlar alması nedeniyle Antalya olduğunu söyledi.

Dünya genelinde pazar çeşitlendirmelerinin ve yoğun tanıtım faaliyetlerinin olumlu sonuçlar getirdiğini kaydeden Ersoy, Antalya’nın bu yılı geçen yıldan çok daha yüksek bir rakamla kapatacağını vurguladı.

“İYİ BİR KIŞ GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Sezonun uzadığını kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

Antalya geçen yıl 9 milyon turist aldı, bu yıl yıl sonuna doğru 12 hatta 13 milyon olacağını düşünüyorum. Sezonun uzadığını da görüyoruz. Normalde ekim sonunda sezon yavaşlamaya başlar, sezon kasım sonuna kadar devam edecek gibi görünüyor, güzel bir kış geçireceğimizi umuyoruz.

İnşallah bundan sonra da Türk turizmi hedeflerine rekorlar kırarak ulaşmaya devam edecektir. Sadece turist sayısının değil, kişi başına düşen gecelik gelirin de hızla artması önemlidir. Turizm için önemli yerlerden biriydi. İnşallah bu yıl kişi başı gecelik 83-84 dolar gelirle rekor kıracağız ve Türkiye bir önceki rekorunu yakalayacak. 62 dolara düştü, promosyon aktivitesinde yüzde 35’lik bir artışla yıl sonunda 83-84 dolar bandına ulaştığını görüyoruz. Önümüzdeki yıl bu sayıyı daha da artırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl için hedefimiz 93 dolar. Her yıl bunun üzerine koyarak sayıları artırmaya devam edeceğiz.”