Tüketici güveni Eylül’de beklentileri aştı


ABD’de Conference Board tüketici güven endeksi Eylül’de piyasa beklentilerini aşarak 4,4 puan artarak 108’e yükseldi.

ABD tüketici güveni Eylül’de beklentileri aşarak 4,4 puan yükseldi.

Konferans Kurulu, Amerikalı tüketiciler arasındaki eğilimleri ölçen Tüketici Güven Endeksi ile ilgili Eylül ayı verilerini yayınladı.

Buna göre tüketici güven endeksi Eylül’de bir önceki aya göre 4,4 puan artarak 108 puana yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen tüketici güveninin bu dönemde 104,5’e ulaşması bekleniyordu. Tüketici güveni Ağustos ayında 103,6 oldu.

Amerikalı tüketicilerin mevcut istihdam ve işgücü piyasası durumuna ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi Eylül’de 4,3 puan artarak 149,6’ya yükseldi.

Geleceğe yönelik kısa vadeli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 4,5 puan artarak 80,3 puana yükseldi.

Açıklamada görüşleri belirtilen Konferans Kurulu’nun ekonomik göstergeler kıdemli direktörü Lynn Franco, özellikle istihdam, ücretler ve düşen akaryakıt fiyatlarından gelen destek sayesinde tüketici güveninin art arda ikinci ayda arttığını söyledi.

Enflasyon endişeleri Eylül ayında azalmaya devam ederken, Franco benzin fiyatlarındaki düşüşün büyük ölçüde etkisi olduğunu söyledi.

Franco, “İleriye bakıldığında, 2022’nin son aylarında tüketici güvenindeki iyileşme tüketici harcamaları için iyiye işaret olabilir, ancak enflasyon ve faiz oranlarındaki artışlar büyüme için kısa vadeli güçlü rüzgarlar olmaya devam ediyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.