TÜİK Temmuz Enflasyonunu Açıkladı (Temmuz Enflasyon Rakamları)


Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı. Son dönemde enflasyon rakamları yakından takip ediliyor. TÜİK verilerine göre Temmuz’da TÜFE’de enflasyon yüzde 2,37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60’a yükseldi.

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANDI?

Temmuz ayı enflasyon verileri bugün saat 10:00’da açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Temmuz ayında TÜFE yüzde 2.37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60’a yükseldi.

AA Finans tarafından 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen anketin aylık bazda yüzde 3,40 artması beklenirken, yıllık enflasyonun yüzde 81,42’ye yükselmesi bekleniyordu.

YÜKSEK ŞUBAT EMLAK

Merkez bankası geçen hafta yılın üçüncü enflasyon raporunu yayınladı. ortası, yıl sonu enflasyon tahminiyüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseldi.

Toplantıda Merkez Bankası Başkanı Şahah Kavcıoğlu, merkez bankasının enflasyon tahmin tablosunun enflasyonun 2022’de yüzde 90’a kadar çıkabileceğini gösterdiğini açıkladı.

Kavcıoğlu, “Bu aydan sonra enflasyon keskin bir şekilde artmayacak, düşme eğilimi gösterecek. Enflasyon konusunda ciddi adımlar atıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Yıl sonunda alacağımız kararlarla enflasyon düşecek.”

EKONOMİSTLER NE BEKLİYORDU?

AA Finans’ın Temmuz ayı enflasyon verileri anketine 14 ekonomist katıldı.

Ankete göre ekonomistlerin ortalama enflasyon beklentisi Temmuz ayında yüzde 3,40 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Temmuz ayı enflasyon beklentileri en düşük yüzde 2,28 ile en yüksek yüzde 5,15 arasında değişiyordu.

Ekonomistlerin Temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre (yüzde 3,40), bir önceki ayda yüzde 78,62 olan yıllık enflasyonun yüzde 81,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Haziran ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,95 arttı. Ekonomistlerin enflasyon beklentileri ise yıl sonunda yüzde 65,5’ten yüzde 70,46’ya yükseldi.

Enflasyon Kasım 2021'den beri yükseliyor (Grafik: TÜİK)
Enflasyon Kasım 2021’den beri yükseliyor (Grafik: TÜİK)

Kavcıoğlu, “Bu aydan sonra enflasyon keskin bir şekilde artmayacak, düşme eğilimi gösterecek. Enflasyon konusunda ciddi adımlar atıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Yıl sonunda alacağımız kararlarla enflasyon düşecek.”

ERDOĞAN İMZA ŞUBAT-MART 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla ilgili yaptığı son açıklamada, enflasyon sorununun Şubat ve Mart 2023’ten çok geride kalacağını belirtti.