Total Energies’e Ukrayna’daki savaş suçlarına iştirakten suç duyurusu


Fransa’daki iki dernek, savaş suçları iddiasıyla TotalEnergies’e karşı suç duyurusunda bulundu. Şikayette, “TotalEnergies, Ukrayna’yı bombalayan Rus savaş uçaklarında kullanılan yakıtın üretimine izin verdi” denildi.

Fransız petrol şirketi Toplam enerjiler etrafında UkraynaTürkiye’de savaş suçlarına yardım ve yataklık suçundan dava açıldı.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre, Fransız Darwin Climax Coalition ve Ukraynalı Razom We Stand dernekleri, ulusal terörle mücadele savcılığına yaptıkları başvuruda TotalEnergies’i Ukrayna’daki savaş suçlarında suç ortaklığı yapmakla suçladı.

Şikayet dosyasında “TotalEnergies RusyaTürkiye’deki bir petrol sahasından petrol üretiminin devam etmesinin, Ukrayna’yı bombalayan Rus savaş uçakları için yakıt üretimini sağladığı iddia edildi.

Total Energies'e Ukrayna'daki savaş suçlarına iştirakten suç duyurusu - 1
Fransa, petrol rafinerilerinde devam eden grevler nedeniyle bir yakıt krizi yaşıyor.

TOTAL ENERJİLER RUSYA’DAN ÇEKİLECEKLERİNİ DUYURDU

Fransız Le Monde gazetesi, sivil toplum kuruluşu Global Witness tarafından yürütülen soruşturma ve soruşturmalara dayanarak, Ağustos ayında TotalEnergies’in yüzde 49’una ve Rus şirketi Novatek’in Ukrayna’da Rus uçaklarının kullandığı üslere sağlanan jet yakıtının yüzde 51’ine sahip olduğunu bildirdi. savaş , Sibirya’da Terneftegaz tarafından Termokarst petrol sahasından üretildiğini yazdı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin ardından TotalEnergies, Rusya’daki projelerini aşamalı olarak durduracağını ve 2022 yılı sonuna kadar ülkeden tamamen çekileceğini duyurdu.