Toplam: Kıbrıs açıklarında gaz bulduk


TotalEnergies ve Eni, Kıbrıs adası açıklarında doğalgaz rezervlerinin keşfedildiğini duyurdu. Kıbrıs Rum tarafının açıkladığı 6. pakette yer alan tatbikat sahasının bir kısmı Türk kıta sahanlığı alanına girse de, İtalyan ENI ve Fransız Total tarafından yaptırılan sondaj gemisi örtüşme alanının dışında.

Fransız enerji devi TotalEnergies ve İtalyan enerji şirketi Eni ortaklığı, Güney Kıbrıs’ta Blok 6 açık deniz sahasında açtıkları Cronos-1 kuyusunda önemli miktarda doğal gaz rezervi bulduklarını açıkladı.

Cronos-1 kuyusu Güney Kıbrıs’ın 160 km güneybatısında yer almaktadır.

TotalEnergies Petrol ve Gaz Arama Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan, doğal gaz rezervinin keşfedildiğini duyurdu.

TotalEnergies ile birlikte Eni, rezervin tam boyutunu ve bu alanı geliştirmek için en iyi yöntemi belirlemek için Blok 6’da yeni bir kuyu açacaktır.

TotalEnergies ve Eni, Blok 6’da yüzde 50-50 ortaktır. TotalEnergies, Blok 11’de yüzde 50, Blok 7’de yüzde 50, Blok 2’de yüzde 20, Blok 3’te yüzde 30 ve Blok 8 ve yüzde 20’de yüzde 40 hisseye sahiptir. Blok 9’da yüzde.

Yunan basınında yer alan habere göre, Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Nataşa Pilidu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, keşfedilen yatağın sözde 6. arsa üzerinde bulunan “Kronos-1”e yönelik olduğunu söyledi.

Yatakla ilgili miktarın 2,5 trilyon fit küp (TCF) olarak tahmin edildiğini belirten Pilidu, yeni keşfin aynı zamanda iyi ila mükemmel kalite özelliklerine sahip olduğunu iddia etti.

Haberde ayrıca, Tungsten Explorer sondaj gemisinin 2.287 metre su derinliğinde yaptığı sondajın, 260 metrelik saf doğal gaz kolonunun varlığını ortaya çıkardığı kaydedildi.

Enerji şirketi ENI’den yapılan açıklamada, Kronos-1’deki keşfin bölgedeki diğer potansiyel gaz hacimlerinin geliştirilmesine izin verdiği belirtildi.

TotalEnergies Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan, Kronos-1’deki arama kuyusunun, enerji güvenliğine katkıda bulunmak ve Avrupa’ya ek gaz tedarik kaynakları sağlamak için düşük mühendislik maliyeti ve düşük karbon emisyonlu kuyuları keşfetmeye yönelik arama stratejilerinin etkisinin bir başka örneği olduğunu açıkladı.

ENI ve Total konsorsiyumu, Yunanistan’ın sözde 6. pakette tek taraflı olarak ilan ettiği salgın nedeniyle 2020’ye erteledikleri sondaj çalışmalarına Mayıs ayında yeniden başladı.

YUNAN YAKASININ BİR YAN ADIMLARIben

Doğu Akdeniz’de ve özellikle Kıbrıs çevresinde gerçekleştirilen petrol ve doğal gaz aramaları ile belirli bölgelerdeki kaynak aramaları, Akdeniz ülkelerinin enerji güvenliği ile yakından ilgilidir.

Türkiye’nin itirazlarına rağmen, adanın tek otoritesi olarak hareket eden Kıbrıs Rum yönetimi, Doğu Akdeniz’de 13 parselden oluşan sözde MEB’i ilan etti. Kıbrıs Rum tarafı, Eni, Total ve American ExxonMobil gibi uluslararası enerji şirketlerine sözde MEB sahaları için hidrokarbon arama ve çıkarma lisansları verdi. Bu durum Türkiye ve KKTC ile gerilimi artırdı.

Bu çerçevede Kıbrıslı Rumların Türkiye ve KKTC’nin tanımadığı üç anlaşması var. Kıbrıs Rum yönetimi, 2003 yılında Mısır ile deniz yetkilerinin sınırlandırılmasını imzaladıktan sonra, 2007 yılında Lübnan ve 2010 yılında da İsrail ile bir anlaşma imzalamıştır.

Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından açıklanan sözde MEB parsellerinden 1, 4, 5, 6, 7 no’lu parseller Kıbrıs açıklarında güneybatıda Türk kıta sahanlığı ile örtüşüyor ve 2, 3, 8, 9, 12 parselleri. ve 13’ü KKTC’nin talep ettiği alanlar ile. Kıbrıs Rum hükümeti bu alanlarda Türkiye ve KKTC’nin hak ve çıkarlarını ihlal etmektedir.

Bölgede sadece 10. ve 11. parseller örtüşmemektedir. Kıbrıs Rum tarafının açıkladığı 6. pakette yer alan tatbikat sahasının bir kısmı Türk kıta sahanlığı alanına girse de, İtalyan ENI ve Fransız Total tarafından yaptırılan sondaj gemisi örtüşme alanının dışında.