TOKİ’den 200 bin kişiye indirim


TOKİ’nin borçlarını erken ödeyip tapularını hemen almak isteyenler için başlattığı indirim kampanyası devam edecek. Kampanyadan 200.000’den fazla özel ve ticari alıcı yararlanabilecek. Başvuru 19 Ekim’e kadar devam ediyor.

TOKİ’nin erken ödeme indirimi kampanyası kapsamında dün başlayan başvuru süreci devam ediyor.

Kampanyadan kaç kişinin yararlanacağı henüz belli değil. Sabah’ta yer alan habere göre kampanyadan 201.371 ev ve iş yeri alışverişçisi yararlanacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İndirim uygulamasına dahil olan projelerde daire, iş ve arsa alıcılarının başvuru anında TOKİ’ye herhangi bir ücret, taksit veya geçmişe dönük borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Kampanyadan, TOKİ tarafından 30 Haziran 2021 tarihine kadar satışı yapılan ve en geç 30 Haziran 2021 tarihine kadar geri ödemeleri başlayan daire ve şirket alıcıları yararlanabilecek.

YÜZDE 25 LİMİTİ

Borçlarını tam olarak ödeyemeyen vatandaşlar da yüzde 25 indirim kampanyasından yararlanıyor. Borcunun tamamını ödeyemeyecek olan vatandaşlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak kaydıyla ön ödemelerinde yüzde 25 indirim alacak.

SON TARİH 19 EKİM

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve ticari alıcılar 19 Ekim 2022 tarihine kadar ilgili bankaya başvurabilirler. Bu tarihten sonra yapılan borç ödemelerinde söz konusu indirim oranından yararlanılamaz.

ARAZİDE YÜZDE 12,5 İNDİRİM

TOKİ, vatandaşlardan gelen yoğun talep nedeniyle geri ödemeleri devam edecek olan arsa satışlarında da indirim sağlayacak. Borçlarını peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen emlak alıcılarına yüzde 12,5 indirim uygulanıyor.

12 ve daha az taksiti kalan konut sahipleri indirim kampanyasından yararlanamazlar. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 23 Eylül – 14 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında başvuruda bulunabilirler.

BANKAYA DOĞRUDAN BAŞVURU

Ziraat Bankası’na ödeme yapan alıcılar doğrudan banka ile iletişime geçerek borçlarını kapatabilirler. Vakıflar Bankası’na ödeme yapan arsa alıcıları takasa konu borç bakiyelerini idareden öğrenebilirler.

ARKA PLAN BORÇ DURUMU

İndirim uygulamasına dahil olan projelerde daire, iş ve arsa alıcılarının başvuru anında TOKİ’ye herhangi bir ücret, taksit veya geçmişe dönük borcunun bulunmaması gerekmektedir.

KREDİ FAİZLERİ

Kampanyadan yararlanmak isteyen ev sahipleri ve işletmeler, konut satın alma sözleşmesi imzaladıkları aracı bankalardan konut kredisinden faydalanabilirler. Kampanyada kredi koşulları Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından belirlendi. Faiz oranları her iki bankada da aynı şekilde uygulanmaktadır. Tüm tutar aralıklarında 1-120 ay vadelerde “konut kredisi” ve “iş kredisi” için binde 5 ücret alınmaktadır. Faiz oranı konut kredisi için 1.29, iş kredisi için 1.57’dir.