TOBB Başkanı: Kredilerde normalleşme başladı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür bir şeyler gördük, kamu bankalarında gevşeme başladı ve tüm Türkiye bana cevap vermeye başladı. “25 Haziran’dan sonra kamu bankalarının kredi kullanmadaki sıkıntıları artık normale döndü başkanım” dediler.

Firmaların bankaların talep ettiği kredileri alamadığından ve çok yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabileceklerin şikayet ettiğinden şikayet eden Hisarcıklıoğlu, kamu bankalarında rahatlamanın başladığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Soğuk Hava Deposu açılışında yaptığı konuşmada finansman konusuna ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Üç gün önce banka yetkilileriyle görüştüklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördük ki kamu bankalarında bir rahatlama oldu ve tüm Türkiye bana cevap vermeye başladı. Diyorsun. Sonraki Öte yandan artık özel bankalarla da sorunlarımız var. Yüksek faiz oranlarıyla ilgili büyük bir sorunumuz var. Umarım ülkemizi hak ettiği yere koyarız.”

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ve Kırklareli Valisi Birol Ekici, CHP Kırklareli Vali Yardımcısı Türabi Kayan, Borsa Başkanı Turhan Altıntel soğuk hava deposunun açılışını yaptı.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Facebook istasyonunun açılış töreninde ve yeni hizmet binasının temel atma töreninde Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin dünyada sosyal platformları en çok kullanan ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, gençlerin Facebook istasyonundan en iyi şekilde yararlanmasını istedi ve bu hizmetlerin sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.