TMO’dan fındık ve üzüm fiyat açıklaması


Türkiye Hububat Kurumu, kabuklu fındık ve çekirdeksiz kuru üzüm alımlarının devam edeceğini belirterek, yetiştiricileri sağlıklı bir pazar için TMO’nun belirlediği fiyatlara uymamaya ve ürünlerini kurumlarına götürmeye çağırdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kabuklu fındık ve çekirdeksiz kuru üzüm üreticilerini aradı.

TMO’nun Twitter hesabından paylaşılan gönderide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatlara göre kabuklu fındık ve çekirdeksiz kuru üzüm alımına başlayan ofisin, üretici lehine bir pazar yaratmayı hedeflediği belirtildi.

22 Ağustos’ta başlayan kabuklu fındık alımlarının 43 noktada devam ettiği ve üreticilerin alım başladığından bu yana yaklaşık 120.000 ton ürün için tarihler üzerinde anlaştıkları belirtildi.

7 Eylül’de başlayan çekirdeksiz kuru üzüm alımlarının 9 noktada devam ettiği bilgisinin yer aldığı duyuruda, alımların başladığı tarihten bugüne kadar üreticilerin yaklaşık 80.000 ton ürün için randevu aldıkları belirtildi.

“TMO AŞAĞIDA BELİRTİLEN FİYATLARI GÖRMEYİN”

Üreticilerin TMO’ya yoğun ilgi gösterdiğinin belirtildiği yazıda şunlar kaydedildi:

“Randevulardaki artışa göre gerekirse ek alım noktaları ve ekipler açılacaktır. Üreticilerimizin piyasada bulunan TMO fiyatlarında belirtilen fiyatlara uymamaları ve randevularını alarak hazırladıkları ürünleri getirmeleri önemlidir. Sağlıklı piyasa oluşumu açısından TMO’ya atandığı gün TMO – Satın alma kriterlerine göre.

Alımlarımızın yoğunlaşmaya devam etmesi beklense de son zamanlarda bazı sanayiciler TMO ile pazarın tamamen dönmesi gerektiğini söylediler. Sermayesi tamamıyla halka açık olan TMO, piyasadaki her türlü ürünü satın alma kabiliyetine ve hazırlığına sahiptir. Ancak daha önceki dönemlerde olduğu gibi satın aldığı ürünleri ülkemizin ve Kurumun menfaatleri doğrultusunda tüm maliyet kalemleri dikkate alınarak belirlenecek fiyatlardan ve alımlar tamamlandıktan sonra iç ve dış piyasalara satacaktır. tamamlandı ve gerekirse.