TMO’dan fındık fiyat açıklaması


TMO Genel Müdürü Güldal fındık fiyatları hakkında konuştu. TMO Genel Müdürü Güldal, serbest piyasada fiyatın TMO’nun altında olduğunu belirterek, “Kısa sürede seviyemize yaklaşacağını düşünüyorum” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ordu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TMO alışveriş noktasını ziyaret eden Güldal, “Serbest piyasanın aramızda olduğunu biliyoruz. Kısa sürede seviyemize yaklaşacağını düşünüyorum.”

“TMO’YA CİDDİ DİKKAT”

Üreticiler tarafında TMO’ya ciddi bir ilgi olduğunu anlatan Güldal, şunları kaydetti:

“Hemen hemen tüm randevularımız karşılıklı. Yani randevuya bağlılık yüzde 95-98 civarında. Ziyaret edilen noktalarda gördüğümüz iyileştirmeler ve yapacağımız işlemler konusunda da talimat alıyoruz. Ağustos ayından itibaren fındık alımına başladık. 22. Bugüne kadar 100.000 tonun üzerinde hurma önemli miktarda 51 lira Sharp, 52 lira Levante kalite fındık, 53 lira Giresun kalite fındık alıyoruz ama rekolte çok iyi olduğu için fiyatlar 55, 56 ve 57 lira gibi. birçok yerde de mümkün, bu da bizi mutlu ediyor.”

TMO Fındık Fiyat Tablosu - 1.
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal

“GÜN SATIN ALIM 4 BİN TONA ARTACAK”

Şu anda Karadeniz’deki tüm fındık yetiştirilen bölgelerde 50 alışveriş merkezinin alındığını göz önünde bulunduran Güldal, stokların müsait olması ve gerekirse yeni alışveriş merkezlerinin oluşturulması halinde daha da fazla olabileceğini açıkladı. TMO’nun günde 2 bin 500 ila 3 bin ton arası fındık alımı yaptığını kaydeden Güldal, “Önümüzdeki haftalarda bu miktar 4 bin tona kadar çıkabilir. Bunların hepsini hazırladık” dedi.