TMO mısır alımının detaylarını açıkladı


Belgelerindeki üretim hacminin tamamı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden satın alınmakta ve ton başına 5.000 700 liret ödenmektedir. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya tesliminden itibaren 30 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Türkiye Hububat Kurumu (TMO) Genel Müdürlüğü, ton başına 5 bin 700 lira olarak belirlenen mısır alımlarının detaylarını belirledi.

TMO’nun internet sitesinde paylaşılan duyuruda, ülkenin mısır hasadının bu ayın ilk haftasında yerel olarak başladığı belirtildi.

Açıklamada, ülkedeki mısır üretiminin yıllık yüzde 3,7 artışla 7 milyon ton olarak tahmin edildiği belirtildi.

TMO’nun mısır alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ton başına 5 bin 700 lira olarak açıklandığına dikkat çekilirken, yetiştiricilerin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan mazot, gübre ve diferansiyel ödemeleri için destek almaya devam edeceği belirtildi. Açıklamada şunlar belirtiliyor:

“Belgelerindeki üretim hacminin tamamı Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden satın alınmaktadır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde yetiştiricilerin banka hesaplarına aktarılır. Mısır alımları için randevular devam ediyor. Randevular www.tmo.gov.tr ​​​​veya Perakende.tmo.gov.tr ​​​​adresinden online olarak veya TMO işlerine şahsen başvurularak yapılabilir. “

Açıklamada, TMO’ya mısır dağıtan yetiştiricilerin ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını almaları, randevu günü ürünlerini yanlarında getirmeleri ve mağazadan aldıkları ürün kartı veya banka hesap numaraları ile satın alma noktalarına gelmeleri gerekiyor. Lisanslı depolara ürünleri teslim eden üreticilerin satın alma noktalarında sıkıntı yaşamamaları için anlaşmalı bankalara başvurmuştur. kimlik, yatırım hesabı ve ikamet adresi) en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak alabilirler.

Ayrıca ürünün sahibi veya vekalet verdiği kişi tarafından işyerine getirilmesi gerektiği de vurgulandı.